Nová pražská koalice je velkou neznámou. Vymezují se jen Piráti a Praha Sobě
Boj o pražský magistrát
O tom, kdo povede Prahu příští čtyři roky, rozhodnou lidé už za necelé dva týdny. Pozornost se tak pomalu obrací k povolebním vyjednáváním o příští koalici. Radikální vymezení vůči případným koalicím zaznívají především z úst lídra Pirátů Zdeňka Hřiba a Prahy Sobě Jana Čižinského. Zdeněk Hřib naznačuje, že problém by byla koalice s ANO a ODS, ale i s KSČM či SPD. Jan Čižinský vylučuje totéž.
Čtěte aktuální data z průzkumu: Průzkum: v Praze zvítězí ODS, ČSSS zcela propadne
„Odmítáme extremistické KSČM a SPD. O programu pak chceme vyjednávat se všemi ostatními demokratickými stranami. S někým ale budeme určitě programový průnik nacházet obtížněji. Jde například o transparenci, která je pro nás zásadní, zatímco ODS a zejména ANO o ní jinak mluví, a jinak činí,“ uvedl pro deník Echo24 Zdeněk Hřib.
„ODS je strana, která přes své kmotry Prahu dlouhá léta vysávala a na kandidátce má pořád staré známé tváře spojené s touto érou. ANO zase poslední čtyři roky předvádí, co znamená řídit Prahu jako firmu – Pražanů se na nic neptat a snažit se direktivně protlačit to, co zrovna primátorku napadne. O tom, že extrémistické strany jsou pro nás nepřijatelné, snad ani nemusím mluvit,“ řekl Čižinský pro Info.cz.
Další strany jsou v prohlášeních, s kým by do koalice šly, nebo nešly, opatrnější. ODS, ANO, koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN s podporou KDU-ČSL) i ČSSD z možné koalice vylučují KSČM a SPD, jinak ale diplomaticky hovoří o tom, že koalice vznikají až po volbách. Lídr koalice Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil říká, že by nevládl s vládním hnutím ANO.
Pražskou koalici dnes tvoří ANO, ČSSD a Trojkoalice (STAN, Zelení a KDU-ČSL). Starostové a lidovci se znovu setkávají v předvolební koalici, jsou součástí Spojených sil pro Prahu, vedených europoslancem Jiřím Pospíšilem. Zelení kandidují samostatně, vede je místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.
Dále čtěte: Dopravní sliby v Praze do roku 2022: rozestavěné metro D a spor o letiště
Vizitky kandidátů na primátora v Praze
ANO 2011: Petr Stuchlík – spoluzakladatel společnosti Fincentrum; začátkem září bylo oznámeno, že firmu kupuje švýcarská skupina Swiss Life. Stuchlík řekl, že k 4. září končí jako předseda představenstva Fincentra a do konce měsíce ukončí i svůj zaměstnanecký poměr. Koncem letošního července prodal svůj podíl ve společnosti Fair Credit, která poskytuje krátkodobé půjčky s vysokým úrokem. Absolvoval Fakultu managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Fincentrum spoluzaložil v dubnu 2000, v červnu následujícího roku prodal webovou stránku skupině Mafra, kde v letech 2002 až 2006 vedl obchodní oddělení elektronických médií. V lednu 2014 koupil rozhlasové stanice Expres FM a Classic FM, loni získala dvě třetiny rádií česká internetová jednička Seznam.cz.
ČSSD: Jakub Landovský – náměstek ministra obrany. Vystudoval politologii a právo. V letech 2000 až 2006 pracoval na ministerstvu zahraničí, mimo jiné jako asistent zvláštního zpravodaje pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiřího Dienstbiera. V letech 2007 až 2010 byl poradcem předsedy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, posléze pracoval jako advokát. Vyučuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Členem ČSSD je od roku 2006.
ODS: Bohuslav Svoboda – bývalý primátor Prahy, poslanec, pražský zastupitel a zastupitel Prahy 2. Profesí lékař – gynekolog a porodník. V letech 2003 až 2010 působil jako děkan 3. LF UK, v období 1992 až 1998 byl prezidentem České lékařské komory. Od dubna 2016 je šéfem gynekologie Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Od roku 2010 je členem ODS. Pražským primátorem byl od listopadu 2010 do května 2013. Problémy s městskou kartou opencard jej spolu s dalšími lidmi přivedly až před soud. Sněmovna letos odmítla Svobodu v této kauze vydat k trestnímu stíhání. Nařízené odvolací řízení tak v Svobodově případě bude moci pokračovat až po skončení jeho poslaneckého mandátu.
Piráti: Zdeněk Hřib – lékař, je garantem strany pro oblast zdravotnictví. Absolvent lékařské fakulty Univerzity Karlovy pochází z rodiny architektů. Je ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví a zabývá se výzkumem v oblasti efektivity a kvality veřejných služeb. V předchozím zaměstnání navrhl a realizoval několik informačních systémů pro veřejnou správu. Členem Pirátů je od dubna 2017. Letos v lednu se stal členem správní rady VZP.
Praha Sobě: Jan Čižinský – poslanec, zastupitel Prahy a starosta Prahy 7. Vystudoval Filozofickou fakultu UK a politologii a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd UK. Pracoval jako učitel na základní a střední škole i pedagog na Filozofické fakultě. Dělal rovněž asistenta poslance a později poradce ministra a předsedy Legislativní rady vlády Cyrila Svobody a asistenta poslance a bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky. Před lety na sebe upozornil bojem proti stavbě obchodního centra v Praze 7 nebo referendem o nákladné stavbě radnice. Členem lidovců byl pak v letech 2003 až 2018.
Spojené síly pro Prahu: Jiří Pospíšil – europoslanec a předseda TOP 09. Absolvent Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2002 byl poprvé zvolen za ODS do Sněmovny, v níž zasedal do června 2014, kdy se dostal do Evropského parlamentu. V období 2012 až 2013 byl místopředsedou Sněmovny. Pospíšil v minulosti zastával úřad ministra spravedlnosti, nejdříve v letech 2006 až 2009 v první a druhé vládě Mirka Topolánka, a poté opět mezi roky 2010 až 2012 v kabinetu Petra Nečase. V období 2006 až 2007 a 2010 až 2011 byl také předsedou Legislativní rady vlády. V letech 2009 až 2010 působil jako děkan právnické fakulty v Plzni. Zasedal rovněž v zastupitelstvu Plzeňského kraje, a to v letech 2000 až 2004 a 2012 až 2018. Byl členem ODA (1994 až 1998), v období 2010 až 2014 byl místopředsedou ODS; členem a předsedou TOP 09 je pak od roku 2017.
KSČM: Marta Semelová – bývalá poslankyně, pražská zastupitelka (od října 2006). Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a poté 25 let působila jako učitelka matematiky, tělesné výchovy a českého jazyka na základní škole. Ve Sněmovně zasedala v letech 2010 až 2017. Je předsedkyní krajské organizace KSČM v Praze. Několikrát neúspěšně kandidovala na funkci místopředsedkyně strany, v níž je odbornicí na školství. V minulosti na sebe upozornila několika kontroverzními postoji, například uctíváním Klementa Gottwalda či zpochybněním okolností justiční vraždy Milady Horákové. V podzimních volbách kandiduje i do Senátu za Prahu 12.
Zelení: Ondřej Mirovský – pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7. Je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Pracoval pro několik mezinárodních organizací v Evropě. Specializoval se na problematiku vlivu fondů EU na životní prostředí. Zastával pozici národního kontaktu pro rámcové programy pro vědu a výzkum EU v oblasti kosmonautiky v Technologickém centru Akademie věd. Členem Strany zelených je od roku 2005 (nyní je spolupředsedou strany v Praze).
SPD: Hynek Beran – energetik. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) v Praze. Působil jako tajemník nezávislé energetické komise při Úřadu vlády ČR. Nyní pracuje na ČVUT, je spoluautorem vědeckých publikací. Je někdejším velmistrem českých svobodných zednářů (2007 až 2010), v roce 2017 byl z řádu vyloučen. Podle tisku mělo být důvodem poškozování dobrého jména zednářů a vynášení informací. Hynek nařčení odmítá.