1 Čínská mise na Měsíc

Číňané vysílají modul na „temnou stranu“ Měsíce. Má za úkol stvořit první živé organismy

, NOVÉ

Témata: , ,

Čína vyšle na Měsíc misi, která má mimo jiné za cíl stvořit první živé organismy narozené na Měsíci. Mise Chang‘e 4 má 8. prosince odstartovat ze Země a přistát na „temné straně“ Měsíce. Čínská vesmírná agentura však další cíle mise a detaily o ní neuvedla. O nadcházejícím startu informuje například server Independent.

Chang‘e 4 má přistát na odvrácené straně Měsíce, někdy také nazývané jako „temné straně“. Tu je ze Země až na pár malých okrajových částí nemožné spatřit. 

Modul na Měsíc přiveze také velký kontejner, který obsahuje i semínka různých rostlin a vajíčka bource morušového. Pokud by došlo k úspěšnému vylíhnutí, šlo by tak o první organizmy, které se na Měsíci narodí. Číňané doufají, že se bourci vylíhnou, rostliny vyrostou a začnou produkovat kyslík, čímž by umožnili housenkám bource přežít.

Kromě experimentu s rostlinami a bourcem morušovým by mise měla měřit teplotu povrchu Měsíce či zkoumat půdní chemikálie. Mise také nese satelit Queqiao. Ten by měl být při přistání zajistit komunikaci s modulem a Zemí.

Čínská vesmírná agentura o dalších cílech mise ovšem mlčí, stejně tak o jejich detailech.

Mise Chang‘e 4 by po sérii úspěšných testů měla odstartovat 8. prosince. Na odvrácenou stranu Měsíce má přistát začátkem příštího roku.Měsíc čeká v následujících letech desítky „návštěv“. Kromě Číny pak především USA a její vesmírná organizace NASA plánuje mnoho různých projektů. Američané navíc připravují i několik misí s lidskou posádkou. Kromě vědeckých misí NASA do hry vstupuje také společnost SpaceX miliardáře Elona Muska, která plánuje do vesmíru vyvážet běžné lidi, kteří si let zaplatí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kus Měsíce, který dopadl na Zemi, se vydražil za téměř 14 milionů Kč

Čínské město vyšle na oběžnou dráhu umělý Měsíc. Chce jím osvětlit ulice

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.