Do Česka míří nová vakcína. Má probudit „z mrtvých“ zájem o očkování
OČKOVÁNÍ
Ačkoliv by mohly desítky tisíc podaných dávek denně evokovat velký zájem o očkování, realita je zcela opačná. Už dlouhé týdny totiž dominují vakcinaci posilující dávky, o ty první už prakticky není zájem. A to zejména v rizikových věkových kategoriích. Očkují se tak zejména ti, kteří už o vakcinaci stáli v minulosti. Vláda věří, že by řešení mohla přinést „tradiční“ vakcína od společnosti Novavax. Sociologická data však už příliš velký prostor pro zlepšení nenaznačují.
V Česku je podle dat ministerstva zdravotnictví stále až 400 tisíc lidí starších 60 let, kteří nepodstoupili očkování. Prakticky stejné číslo se snažila od léta snížit bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), jak se zdá, dosud se příliš nepohnulo. Podle nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by se situace měla změnit s příchodem nové vakcíny od společnosti Novavax. Válek věří, že přesvědčí statisíce lidí k očkování kvůli tradičnějšímu principu fungování.
Část lidí totiž odmítá mRNA vakcíny, kterými se v současnosti v Česku většinou očkuje. Vakcína od Novavaxu je podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) takzvaně proteinová, tedy jiného typu než čtyři dosud schválené vakcíny. Nová očkovací látka, která bude zatím dostupná jen pro dospělé, má výrobní stopu také v České republice.
Ve středočeské obci Bohumil se vyrábí klíčová součást této vakcíny, takzvaný rekombinantní povrchový S-protein koronaviru, který je schopen vyvolat potřebnou reakci imunitního systému. Další složka se vyrábí ve Švédsku a kompletují se v Německu. Společnost Novavax koupila český závod na výrobu vakcín Praha Vaccines, kde se vyráběla například vakcína proti ptačí chřipce, v květnu 2019 za 167 milionů dolarů (přes čtyři miliardy Kč) od indické skupiny Cyrus Poonawalla Group.
Výsledky klinických studií v USA, Mexiku a Velké Británii na 45 000 účastnících ukázaly zhruba 90procentní pokles příznakového onemocnění způsobeného novým typem koronaviru proti skupině, která dostávala placebo. Vakcíny se podávají dvě dávky. Omezená data jsou však podle SÚKL u účinnosti proti variantě omikron.
„Studie sice nezahrnovaly účinnost proti variantě SARS-CoV-2 Omikron, nicméně společnost Novavax již oznámila, že vyhodnocuje svou vakcínu proti této variantě, jak to společnost udělala pro předchozí varianty včetně Alpha, Beta a Delta, a rovněž Novavax zahájil vývoj konstruktu vakcíny specifické pro omikron,“ uvedl dříve SÚKL. Podle výrobce vakcína účinnost i proti variantě omikron prokázala s tím, že ji zvyšuje podání třetí dávky. Zároveň však Novavax připustil potřebu vyvinout specifickou verzi vakcíny pro tuto variantu.
Otázkou je, jak velký prostor k přesvědčování vládě u neočkovaných zbývá. Data z dlouhodobého průzkumu Život během pandemie ukazují na to, že už prakticky dochází k vyčerpání nerozhodných mezi dospělými. „Na konci prosince bylo 77 % respondentů výzkumu očkovaných, další 2 % se očkovat chtěli a 5 % říkalo, že neví. Očkování vylučuje 10 % lidí. Lze tedy předpokládat, že míra proočkovanosti dospělé populace lze teoreticky zvýšit až na 85 %. Ochota k očkování však od konce listopadu stagnuje. Zájem zůstává nízký mezi mladšími dospělými bez maturity a členy chudších domácností,“ uvádí výzkum k dosud nejnovějším datům.
Podle ministra zdravotnictví Válka by měla vakcína od společnosti Novavax dorazit do Česka na přelomu února a března. Registrace však mají začít s předstihem a to už zhruba za čtrnáct dní, jak uvedl v České televizi.