Nová éra Lítačky. Kupon si můžete převést na platební kartu

LÍTAČKA

Nová éra Lítačky. Kupon si můžete převést na platební kartuNOVÉ
Karta Lítačka Foto:

FOTO: Echo24

Domov

zd Echo24

Pražská Lítačka vstoupila do nové „virtuální“ éry. Nástupkyně nechvalně proslulé Opencard (která stála Prahu přes 1,7 miliardy) prošla modernizací. Ta by mohla do zmateného „karetního“ kuponového systému hromadné dopravy přinést přehlednost. Uživatelé si nově mohou převést a dále nabíjet kupony na své platební karty, využít aplikace pro nákup jízdenek či nově cestovat i po Středočeském kraji.

Mezi výrazné novinky patří nový systém objednávání jízdních kuponů. Uživatelům odpadne nutnost použít po zakoupení kuponu tzv. validátor, který kupon na kartu nahraje. Tento proces bude nyní fungovat automaticky. Stačí tak jízdné objednat přes nový webový portál či eshop dopravního podniku a karta se sama zaktivuje. „Nově již veškeré informace nejsou ukládány na kartu, ale jsou přenášeny do kontrolních zařízení. Pro cestujícího tak odpadá nutnost navštěvovat validátory při nákupu online,“ uvádí web. Prodej kuponů v pobočkách dopravního podniku zůstane v provozu.

Validátory ve vestibulech pražského metra zatím zůstanou, pro kupóny zakoupené po 27. srpnu v nich už však validace nebude možná. „Co se týče validátorů, ty budou postupně odstaveny a vypnuty. Interně řešíme, co s těmi validátory dál. Je to docela unikátní infrastruktura, která je v každé stanici metra,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Vladimír Antonin Bláha z městské firmy Operátor ICT, která pracuje na vývoji nového systému.

K nákupu jízdenek slouží nová aplikace

Cestující, kteří nevyužívají veřejnou dopravu příliš často a preferují nákup jízdenek, mohou využít aplikace, která má zpřehlednit a zjednodušit jejich nákup. „Mobilní aplikace PID Lítačka vám umožní vyhledat aktuální dopravní spojení dle vaší polohy a zároveň vám doporučí i druh jízdenky, kterou pro svou cestu potřebujete. Nemusíte si tak pamatovat, v jaké hodnotě si máte jízdenku zakoupit. Pak už si jednoduše několika kliky jízdenku přímo v mobilu pořídíte,“ píše dopravní podnik na novém webu.

Aplikace počítá i s nákupem jízdenek dopředu či různými variantami cestování. „Můžete si jízdenky nakoupit i do zásoby a postupně je aktivovat před nástupem do vozu. Jednoduše můžete také přeposlat jízdenku do aplikace příbuznému nebo kamarádovi a stejně tak je možné aktivovat více jízdenek najednou, což se může hodit, pokud cestujete ve větší skupině,“ uvádí ve zprávě web.

Aplikace bude ukazovat i přehled a obsazenost tzv. P+R parkovišť, která umožňují řidičům po přijetí do Prahy využít pro cestu do centra města hromadné dopravy.

Registrace není nutná, díky ní však lze nahrát do aplikace svou platební kartu a usnadnit si tak platbu při nákupu jízdenek.

Místo Lítačky platební karta nebo In Karta Českých drah

Uživatelé jízdních kuponů mají nyní tři možnosti. Mohou si ponechat Lítačku, nebo využít převedení na bezkontaktní kartu Visa či Mastercard. V případě lidí cestujících vlakem pak na In Kartu Českých drah.

S převedením jízdního kuponu však nedojde k převodu všech funkcí karty. Například funkce nahrazující průkaz do knihovny je fyzicky spjatá s kartou Lítačka. „V současné době dojde ke ztrátě těchto funkcionalit, které na lítačce byli. Tento problém řešíme, tedy jak nabídnout všem Pražanům, aby nebyli penalizováni a šlo se například ještě v knihovnách prokazovat tou kartičkou,“ řekl pro Echo24 mluvčí Operátor ICT Vladimír Antonin Bláha s tím, že v případě, že chtějí Pražané dále využívat této funkce, nezbývá, než si prozatím Lítačku fyzicky ponechat. Kupón si však převést zároveň na jiný nosič mohou.

S jízdním kuponem až do Středočeského kraje

Novinkou je rozšíření služeb Lítačky do Středočeského kraje. To by mělo usnadnit život především obyvatelům kraje cestujícím často do Prahy například za prací či studiem. „Nově budou moci Středočeši jezdit na jeden cestovní kupon. Stejně jako Pražané si můžete vybrat, zda ho chcete na Lítačku, na platební kartu nebo na In Kartu,“ řekl pro Echo24 mluvčí Operátor ICT Vladimír Antonin Bláha s tím, že si i stejně přes aplikaci mohou zakupovat jednotlivé jízdenky.

V rámci nového systému nechalo město vytvořit nový webový portál www.pidlitacka.cz, na němž se nachází kromě řady informací i eshop, v němž se dají zakoupit jízdní kupony. Systém umožňuje i nákup jízdného dle vybraných pásem, kalkulaci ceny, převedení kuponu na vybraný nosič, tedy Lítačku, In Kartu Českých drah nebo platební kartu, aktivovat kupon online a nastavení upozornění na vypršení platnosti kuponu. To proběhne formou SMS nebo e-mailu. Web umožňuje i změnu nosiče v období platnosti kuponu i možnost spravovat přes jednu registraci více účtů.

S modernizací přichází konec nechvalně proslulé Opencard

Se spuštěním nového systému nastane konec karty Opencard. Té je podle pražského magistrátu v oběhu stále 240 tisíc kusů. Její konec nastane postupně. „Od 1. listopadu již nepůjde nahrávat na kartu Opencard žádné nové dlouhodobé časové kupóny. Cestující, kteří si před tímto datem zakoupili časový kupón, samozřejmě budou moct s Opencard dál jezdit, dokud jim kupón nevyprší,“ uvádí tisková zpráva Magistrátu hlavního města Prahy.

Projekt Opencard vznikl vznikl na pražském magistrátu v roce 2006, kdy v čele města stál Pavel Bém (ODS), oficiálně byl spuštěn v roce 2007. Původně měla karta fungovat nejen jako tramvajenka, ale také měla nabízet slevy na vstupy a sloužit jako mikropeněženka, žádná z těchto funkcí se ale nerealizovala. Pražané ale mohli kartu využít v městské knihovně nebo při parkování.

Karta vyšla Prahu na více jak 1,74 miliardy. Nové vedení města nakonec projekt označilo za předražený a odmítlo v něm dál pokračovat. V celé kauze byl nakonec odsouzen ke 3,5 rokům vězení jen bývalý šéf IT odboru magistrátu Ivan Seyček.

 

Čtěte dále: Praha chce o památkách rozhodovat bez Národního památkového ústavu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.