Ukrajina může dostat ikonická americká „prasata“ A-10, naznačil tajemník letectva
LETADLA PRO UKRAJINU
Válkou zkoušená Ukrajina by se mohla brzy dočkat bojových letadel od Spojených států a jejich evropských spojenců. Na bezpečnostním fóru Aspen Institutu to uvedl náčelník štábu amerického letectva Charles Brown. Tajemník amerického letectva Frank Kendall pak naznačil, že by země mohla dostat letouny A-10 Thunderbolt II, známější jako „Warthog“ (prase bradavičnaté). Letadlo je po celém světě pověstné svou odolností a ničivou silou.
Brown řekl, že Ukrajinci budou muset v budoucnu přesedlat ze starých sovětských strojů na letadla „neruské výroby“. „Jsou tu americké stíhačky, jsou tu švédské gripeny, je tu eurofighter nebo (francouzský) rafale. Je tu několik různých platforem, které by mohly zamířit na Ukrajinu,“ uvedl na dotaz novinářů.
Brown dodal, že ale nemůže sdělit, o jaká letadla konkrétně se bude jednat, píše server Eurasian Times.
Asked if the US could give the A-10s to Ukraine, the @usairforce Secretary Frank Kendall tells #AspenSecurity it is largely up to Kyiv and its needs: “We will be open to discussions with them on what their requirements are and how we might be able to satisfy them” 2/2
— Deborah Haynes (@haynesdeborah) July 20, 2022
Novináři pak Kendallovi přímo položili otázku, zda se do výzbroje ukrajinského letectva dostanou letouny A-10. Kendall totiž uvedl, že se těchto strojů začnou Spojené státy postupně zbavovat a vyřazovat je z aktivní výzbroje. Místo toho se zaměří na vývoj nových programů.
„Jsme otevřeni diskuzi o tom, jaké jsou jejich požadavky a jak bychom jim mohli vyhovět,“ řekl Kendall k možnosti věnování nebo prodeji A-10 Ukrajině. V březnu přitom Kendall ještě prohlašoval, že A-10 Ukrajinci nedostanou. „Nejsem si vědom žádných diskusí nebo plánů v americkém letectvu poskytnout letouny A-10 Ukrajině,“ uvedl tehdy.
Ničitel tanků a konvojů
„Warthogy“ létají v americkém letectvu už od roku 1977, vyznamenaly se například za války v Perském zálivu nebo při invazi do Afghánistánu. Slouží k poskytování přímé palebné podpory jednotkám pozemních sil, jinými slovy jsou používány k ničení tanků, obrněných vozidel a dalších cílů. Hlavní zbraní letadla je sedmihlavňový rotační kanón Gau-8 Avenger ráže 30 mm. Jedná se o jeden z největších, nejtěžších a nejsilnějších kanónů, které má americké letectvo ve výzbroji. Za minutu je kanón schopen vystřelit 3900 nábojů. Velmi charakteristický je zvuk, který tento kanón při rapidní střelbě vydává, nejčastěji bývá přepisován jako „brrrrrrrrrrt“.
Kvůli obrovskému zpětnému rázu, který dokáže naklonit při palbě celé letadlo, je zbraň namontována bočně mimo střed, mírně na levou stranu od osy trupu, přičemž hlaveň leží přímo na ose letounu. Toto uspořádání přesně soustřeďuje síly zpětného rázu a zabraňuje změnám náklonu nebo vychýlení letadla při výstřelu.
Americké letectvo chce ale „prasata“ postupně nahrazovat a pro rok 2023 požádalo o svolení vyřadit ze služby 21 těchto letounů. Ve službě je měly nahradit bojové letouny Lockheed Martin F-35 Lightning II, o které má nyní zájem i Česká republika. Více jsme o tom psali zde. K tomuto vyměnění ale nakonec nedošlo a místo byly A-10 Warthog postupně modernizovány. Po těchto úpravách mohou létat v americkém letectvu až do roku 2040.
Ukrajina má o vojenská letadla zájem už od začátku ruské invaze. Západní země se dlouho k poskytnutí těchto strojů neměly z obav z eskalace konfliktu.