1 bez sukní ve vládě

Mačo z Pobaltí? „Nemá ve vládě ženy.“ Litevského premiéra kritizují neziskovky

, NOVÉ

Témata: , ,

Na hlavu litevského centristického premiéra Sauliuse Skvernelise se snesla ostrá kritika za to, že ve svém kabinetu nemá vůbec žádnou ženu. Nevládní organizace hájící práva žen mu vyčetly, že je to v Evropské unii zcela ojedinělá věc.

Výtky kvůli složení vlády se začaly hrnout poté, co byl dnes poslanec Kestutis Mažeika jmenován ministrem životního prostředí, což bylo už několik měsíců poslední volné místo v kabinetu. Počátkem roku při předchozích změnách nahradili dvě ministryně muži.

Vůdkyně litevské opozice Viktorija Čmilytéová litevskou vládu bez žen označila za skandální věc. „Čtrnáct ministrů mužů není žádná náhoda,“ prohlásila. Podle ní je v zemi stále přítomna nerovnost pohlaví. Poukázala přitom na nedostatečné možnosti jak zajistit péči o děti a na stereotypy silně patriarchální společnosti. 

Skutečností je, že v čele první vlády po dosažení nezávislosti Litvy stála v roce 1990 žena, Kazimiera Prunskienéová, a že od roku 2009 je prezidentkou Dalia Grybauskaitéová. Nicméně podle Čmilytéové to nebrání „dominanci mužů v rozhodovacím procesu“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.