1 Revoluční objev?

Vědci objevili požírač CO2. Dokáží uměle urychlit vznik magnezitu

, NOVÉ

Témata: ,

Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se považuje za jednu z hlavních příčin globálního oteplování. Vědci nyní přišli na způsob, jak množství oxidu výrazně a hlavně rychle snížit. Povedlo se jim uměle urychlit vznik magnezitu, což je minerál, který nebezpečný plyn pohlcuje. Výsledky svého bádání nyní zveřejnili na Goldschmidtově konferenci Geochemické společnosti v Bostonu.

„Naše práce ukazuje dvě věci. Zaprvé jsme vysvětlili, jak a jak rychle se magnezit přirozeně tvoří. Toto je proces, který trvá stovky tisíc let na povrchu Země. Zadruhé jsme demonstrovali způsob, jak lze tento proces dramaticky urychlit,“ řekl o objevu vedoucí výzkumu profesor Ian Power z Trentské univerzity v kanadském Ontariu.

Co přesně znamená „dramatické urychlení“ vzniku magnezitu? S pomocí tzv. polystyrenových mikrosfér jako katalyzátoru lze užitečný minerál vytvořit již do 72 hodin. Výhodou je i to, že tvorba neboli krystalizace magnezitu mikrosféry nijak nepoškozuje a lze je tedy užít opakovaně. Celý proces navíc probíhá za pokojové teploty, a je tudíž energicky velice nenáročný.

„Prozatím jsme si vědomi, že se jedná o experimentální proces, který bude potřeba navýšit, než si budeme jisti tím, že magnezit může být použit k pohlcování oxidu… Celé to záleží na několika proměnných, včetně cen uhlíku a zdokonalování technologie ukládání plynu v minerálu, ale nyní již víme, že věda to umožňuje,“ uzavírá optimisticky Power.

Mikrosféra Mikrosféra je částicí oxidu křemičitého a oxidu hlinitého naplněné oxidem uhličitým a dusíkem. Pro své vlastnosti, jako je vysoká odolnost proti extrémním teplotám i tlaku, nízká nasákavost a schopnost tlumit vibrace, se využívá pro řadu odvětví v průmyslu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jak rychlá je smrt? Zkáza buněk postupuje dva milimetry za hodinu, změřili vědci

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.