Protesty proti Trumpovi. V čele pochodu tolerance šla skotská premiérka

Protesty proti Trumpovi. V čele pochodu tolerance šla skotská premiérkaNOVÉ
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová Foto:

Svět

premiérka v ulicích

vt

Tisíce lidí dnes vyšly do ulic skotské metropole Edinburghu, aby daly najevo nesouhlas s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu před pondělním setkáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách tráví soukromý víkend ve Skotsku, kde vlastní dva golfové areály. V Glasgow kráčela v čele pochodu hrdosti za hodnoty tolerance, rozlišnosti, rovnosti, lásky a respektu nehledě na sexuální orientaci i skotská premiérka Nicole Sturgeonová.

Skotská premiérka měla na sobě triko s nápisem Choose Love (Zvol si lásku). Z prodeje těchto triček je také financována pomoc uprchlíkům.

Vstřícný postoj vůči migraci je podle médií jedním z důvodů, proč Trump Sturgeonovou kritizuje. Vyčítá jí také neochotu vystoupit z Evropské unie, ke kterému se Británie rozhodla v referendu. Ani skotská premiérka nemá amerického prezidenta v oblibě a v minulosti ho opakovaně kritizovala za jeho názory, které označila za nenávistné. Trump si během svého pobytu ve Skotsku schůzku se Sturgeonovou nedohodl.

Účast na demonstraci v Edinburghu se během odpoledne rychle zvyšovala. V 16.00 SELČ policie odhadovala, že bylo před budovou skotského parlamentu asi 12 000 lidí. Do protestů se zapojili vedle jednotlivců také antifašistické skupiny a političtí aktivisté.

Na protestu ve skotském hlavním městě nechyběl ani balon znázorňující Trumpa jako mimino v plenkách, který doprovázel demonstraci v Londýně. Vypustit balon u golfového hřiště v Turnberry, kde Trump pobývá, ale úřady kvůli zvláštním bezpečnostním opatřením v místním vzdušném prostoru zakázaly.

Demonstrace byly svolány i do dalších skotských měst. V Aberdeenshire, kde má Trump golfové hřiště, se k protestu sešla stovka lidí. Demonstrace se konala i v Turnberry. Protestující na amerického prezidenta, který v areálu hrál se synem Ericem golf, křičeli a bučeli.

Skotská policie se mezitím snaží vypátrat paraglidistu, který v pátek večer proletěl nad komplexem, kde je Trump ubytován. Vzduchoplavec za sebou táhl transparent hnutí Greenpeace s nápisem Well Below Par (Dost podprůměrný). Policie sdělila, že paraglidistovi hrozilo obrovské nebezpečí vzhledem k bezpečnostním opatřením na prezidentovu ochranu. Hnutí Greenpeace dnes uvedlo, že policii o činu vyrozumělo s asi čtvrthodinovým předstihem.

Zatímco ve Skotsku se konají demonstrace proti Trumpovi, v Londýně vyšli do ulic příznivci krajní pravice. Reuters poznamenal, že ačkoli byla jejich akce svolána především na podporu kolegy Tommyho Robinsona, který si odpykává desetiměsíční trest vězení za pohrdání soudem, účastníci nesli i transparenty oslavující amerického prezidenta

Čtěte také: VIDEO: Trump při přehlídce „zapomněl“ královnu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články