„Scholz v Pekingu podkopával Evropu.“ Německo podle kritiků nezměnilo politiku vůči Číně
NÁVŠTĚVA ČÍNY
Návštěva Číny německého kancléře Olafa Scholze podle expertů ohrozila jednotu EU a je v rozporu se strategií německé vlády. Současná koaliční vláda totiž dříve slíbila, že změní svůj přístup k Číně, a to včetně snížení své závislosti na asijské velmoci. Kritici poukazují na to, že návštěva Pekingu dokazuje, že Německo svou politiku vůči Číně ve skutečnosti nezměnilo, píše server Deutsche Welle.
Scholz se v pátek setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, cestu do Pekingu německý kancléř absolvoval i přes mezinárodní skepticismus. Scholz je tak prvním z vůdců zemí G7, který Čínu od pandemie navštívil. Podle Scholze se s čínským prezidentem bavili o široké škále problémů, včetně ukrajinské války, lidských práv a použití jaderných zbraní, přičemž se oba shodli na tom, že vyhrožování jejich použitím je "nezodpovědné a nebezpečné".
Podle Scholze se oba vůdci setkali "v době velkého napětí", což odráželo výzvu Si Ťin-pchinga k tomu, aby Čína a Německo zvýšily spolupráci uprostřed "dob změn a nepokojů". Scholz při příjezdu do Pekingu zdůraznil potřebu udržovat ekonomickou spolupráci s Čínou, a to i přes varování německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové.
Podle expertů Scholzova cesta vysílá signál, že i přes sliby německé vlády se vztahy s Čínou nezměnily. "Cesta vysílá zprávu, že i když by měl Berlín vážně přehodnotit vztahy s Čínou, vrací se k běžnému provozu," řekla Deutsche Welle Zsuzsa Anna Ferenczyová, odborná asistentka na National Dong Hwa University na Tchaj-wanu a bývalá politická poradkyně Evropského parlamenu.
„Ačkoli si myslím, že Evropa potřebuje najít způsob, jak konstruktivně mluvit s Čínou ze silné pozice, to, co Berlín dělá, tuto pozici podkopává tím, že sleduje své vlastní zájmy na úkor vznikající a křehké evropské jednoty, kterou jsme viděli od počátku ukrajinské války,“ dodala Ferenczyová.
Německý politik a poslanec za stranu Zelených v Evropském parlamentu Reinhard Bütikofer serveru řekl, že Scholzova cesta je v rozporu s dohodou německé koaliční vlády a bude mít také negativní dopad na Evropskou unii. "Vyslal zprávu, že pokračování obchodu a investic bude [pro něj] politickou prioritou," prohlásil Bütikofer.
"Když jsme zakládali novou německou vládu, shodli jsme se, že budoucí německá politika vůči Číně by měla být silně integrována do Evropského parlamentu a mělo by to být koordinováno v transatlantickém vztahu. Ani jedno se nestalo,“ dodal Bütikofer. Cesta podle Bütikofera vyvolá v Bruselu složitější rozhovory a možná i protesty ze zemí střední a východní Evropy. Pobaltské státy minulý měsíc zdůraznily, že je důležité, aby EU mluvila s Čínou jednohlasně.
Před cestou Scholz obhajoval kontroverzní dohodu, která umožnila čínské státní lodní společnosti Costco koupit menšinový 24,9% podíl v jednom z hamburských přístavních terminálů. Ignoroval při tom námitky několika členů kabinetu včetně Baerbockové. Původně mělo Costco převzít 35% podíl, podotýká německý server Deustche Welle.
Sari Arho Havren, čínský výzkumník a profesor v Evropském centru pro bezpečnostní studia George C. Marshalla, řekl serveru, že Scholzova cesta dává Pekingu silný signál. Podle něj Německo „přivede EU, aby viděla Peking znovu v pragmatičtějším a příznivějším světle." Dodal, že "Peking vidí cestu tak, že kancléř jde příkladem, který povzbudí ostatní vedoucí představitele EU, aby následovali jeho příklad a znovu nastolili pragmatičtější přístup ke vztahům s Čínou."