1 Spory kvůli ministrovi

Rychlé řešení? Dilema o Staňkovi by Ústavní soud mohl rozetnout během týdnů

Nové

Témata: , , ,

Odvolává a jmenuje prezident ministry bez zbytečného odkladu, nebo odvolává a jmenuje, ale až se mu zachce? Toto „dilema“ by mohl rozseknout Ústavní soud v případě, že se premiér Andrej Babiš (ANO) odhodlá podat kompetenční žalobu kvůli otálení Miloše Zemana jmenovat kandidáta ČSSD ministrem kultury. Podle ústavního právníka Jana Kysely by právní otázku, která vlastně není složitá, mohl Ústavní soud zodpovědět v řádu týdnů.

Už více než 40 dní odmítá prezident Miloš Zeman přijmout demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a jmenovat kandidáta ČSSD na post Michala Šmardu. ČSSD hovoří o tom, že je Česko kvůli tomu na hraně ústavní krize. Jednou z variant vývoje prezidentova důrazného odmítání Staňka odvolat je právě kompetenční žaloba. Pokud by ji ale premiér Andrej Babiš (ANO) podal, což doposud odmítá.

„V případě kompetenční žaloby lze předpokládat, že by předseda vlády požádal o přednostní projednání,“ řekl deníku Echo24 ústavní právník Jan Kysela.

Spor dle Kysely není složitý. „Jedna, nebo druhá verze musí platit. Buď platí, že prezident odvolává a jmenuje ministra bez zbytečného odkladu, nebo platí, že musí, ale kdy se mu zachce. Právně to není složité, ale politicky a ústavně mimořádně citlivé. Troufám si tvrdit, že Ústavní soud by rozhodl v řádu týdnů,“ dodal Jan Kysela.

Sám Ústavní soud nechtěl dobu, v níž by o případné kompetenční žalobě rozhodl, komentovat. Jeho mluvčí Miroslava Sedláčková deníku Echo24 řekla, že Ústavní soud není vázán žádnými lhůtami a průměrná délka řízení v plenárních věcech dlouhodobě pohybuje kolem jednoho roku. Psali jsme o tom ZDE.

Variant vývoje je více

Variant vývoje dění okolo ministerstva kultury je nicméně kromě kompetenční žaloby více. Jasněji by mohlo být po čtvrteční schůzce prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a předsedou koaliční ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Padají ale i slova o předčasných volbách a demisi ministrů za ČSSD.

Šéf ČSSD Hamáček pojede za Zemanem s hlavním argumentem, že platí ústava. „Ústava říká, jak prezident postupuje. To si myslím, že je nejsilnější argument a žádný další není potřeba,“ uvedl už dříve. Předseda vlády už dříve řekl, že chce Zemana přesvědčit, aby návrhu sociální demokracie vyhověl.

Výměnu Staňka za místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, se kterou Zeman otálí, označila před týdnem koaliční sociální demokracie za jednu z podmínek pokračování svého působení ve vládě. Jako jednu z možností uspíšení řešení zmiňovali zástupci ČSSD i podání kompetenční žaloby na prezidenta, Babiš však takovou variantu odmítá. Zeman minulý týden řekl, že za 30 let v politice nepřijal jediné ultimátum ani vydírání a vždy je pokládal za drzost.

Dále: Schůze v Lánech jako priorita. Babiš zkusí domluvit odklad, jinak odletí ze summitu dřív

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info