Okamura: Mně NATO rozhodně vadí. Česko by se mělo bránit samo

SPD otevírá otázku hlasovat o NATO

Okamura: Mně NATO rozhodně vadí. Česko by se mělo bránit samoAKTUALIZOVÁNO
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Echo24

Hnutí SPD chce prosadit změnu priorit, co se týče struktury armády a bezpečnosti. Podle předsedy hnutí Tomia Okamury by se dalo jednat o tom, zda neodejít z NATO, pokud by se Česká republika dokázala sama bránit. Podle jeho argumentů v Severoatlantické alianci nejsou ani Rakousko, ani Švýcarsko. SPD chce zavést branný výcvik a dávat zbrojní průkazy. Okamura dále uvedl, že nově zvolený šéf bezpečnostního výboru Radek Koten bude odpovídat na dotazy teprve tehdy, až se seznámí s veškerými informacemi.

Radek Koten před svým zvolením do čela výboru neodpověděl poslancům na kritické dotazy týkající se postavení České republiky ve strukturách NATO. Během tiskové konference Okamura i Koten zdůraznili, že kdyby si lidé referendum o vystoupení z NATO přáli, mělo by se uskutečnit. Připustili současně, že jinou alternativu obrany Česko nemá a změny v armádě jsou na léta. „Byť mně NATO rozhodně vadí, řeknu vám to na rovinu,“ cituje Okamuru iDnes.

„Referendum na jakoukoli otázku určitě podporujeme, a zároveň říkáme B, a to je, že v současné době není česká armáda obranyschopná,“ uvedl Okamura. Proto podle něj SPD přichází s plánem posílení obranyschopnosti země. Česká armáda je podle Okamury nyní expedičním sborem a bez spojenců z NATO by se Česko v případě napadení neobešlo.

Koten čelí kritice za své vyjadřování na sociálních sítích. „Bezpečnostní výbor se bude v budoucnu zabývat otázkami, jako je nebezpečí mikrovlnek s dopadem na zdraví člověka, budeme fasovat hliníkové čepičky proti chemtrails a BIS se bude místo vlivu Ruska a Číny zabývat škodlivostí iluminátů a židozednářů,“ odkázal dnes na dřívější výroky Kotena na twitteru šéf klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Na dotaz, jaký by byl Kotenův osobní přístup k referendu o vystoupení z NATO, odpověděl nově zvolený předseda bezpečnostního výboru, že jeho strana se žádnému referendu bránit nebude. „Pakliže by k tomu došlo, zamyslel bych se, zda v této chvíli ano, či ne,“ konstatoval. Okamura připomenul, že v Severoatlantické alianci není řada evropských zemí včetně například sousedního Rakouska.

Koten s Okamurou neodpověděli ani na dotaz týkající se postoje České republiky k Rusku. Okamura pouze řekl, že se nenechá od novinářů zkoušet. Koten je podle Okamury odborníkem, ale na specifické otázky bude moct odpovědět, až se seznámí s podrobnými informacemi přístupnými jen členům výboru.

„Neurčujte nám, co máme dělat ve Sněmovně, to určují voliči ve volbách. Neříkejte SPD, co si máme dávat na facebooky, co si máme myslet, pro nás je důležitý náš volič. My si to obhájíme u voličů,“ řekl Okamura na adresu novinářů.

Okamura opět odmítl, že by se SPD přibližovala k hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš skládá menšinovou vládu. Uvedl, že hnutí SPD žádnou nabídku na vládní spolupráci nedostalo a že jeho zástupci s ANO ani neprobrali programové body. Už na zahajovacích schůzkách hned po volbách podle Okamury k tomu strana od hnutí slyšela odmítnutí. „ANO řeklo, že s námi vládnout nechce, protože média říkají, že jsme extremisté a populisté,“ uzavřel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Okamura blahopřál kapele Ortel. Byla podle něj cenzurována

Okamura se navážel do ČT, ta útoky odmítá