Komu věřit v záplavě zpráv. Na Západě zuří válka. Babišovy ďábelské myšlenky
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Probíhající digitální revoluci v posledních dvou letech významně ovlivnila pandemie covidu a na něj přímo navazující ruská válka proti Ukrajině. Ve společnosti zavládl strach a nejistota, vytvořily se nové dělicí čáry mezi lidmi, o některých věcech se vůbec nemohlo mluvit, dosud respektovaní vědci a myslitelé byli za své oponentní názory vylučováni z dobré společnosti. To vše se podepsalo na společnosti a médiích, lidé najednou nevěděli, komu mají věřit.
Kde nacházet věrohodná nebo pravdivá sdělení? A přináší digitalizace ještě demokratizaci projevu, nebo to už přehlušuje různé omezování, banování a přichází cenzura? Tyto otázky zazněly ve veřejném Salonu Echa na hubením festivalu Krásné ztráty ve Všeticích. Hosty debaty byli filozofka a esejistka Tereza Matějčková, komentátoři Bohumil Pečinka z týdeníku Reflex a Jindřich Šídlo ze Seznam Zprávy a publicista specializující se na média Jakub Jetmar. Debatu moderoval šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Záznam jejich debaty přináší nové vydání Týdeníku Echo.
Na Západě zuří válka proti západní civilizaci. „V poslední době už nelze pochybovat, že probíhá válka – zuřivá válka proti západní civilizaci. Není tomu ale tak jako kdysi, když se střetávaly armády a vyhlašoval vítěz. Dnes čelíme neúprosnému ideologickému útoku na samotné základy západní tradice, na všechno pozitivní, co kdy Evropa objevila a vykonala.“ Těmito slovy začíná rozsáhlý esej britského spisovatele a komentátora Douglase Murraye o otřesně pokřiveném obrazu společnosti a světa, který před námi vyvstává.
Polsko otevřelo frontu proti Bruselu. „Vytáhneme děla a zahájíme palbu“. Příměří, které zavládlo mezi EU a Polskem po začátku ruské invaze, je u konce. Varšava se chystá na velmi ostrý spor a podle všeho tentokrát nehodlá ustoupit. Více o vztahu Varšavy a Bruselu se dozvíte v článku Ondřeje Šmigola.
„Požár nebyl katastrofa. Šéf parku měl lépe komunikovat. Bezzásahovost zůstane“. Ničivý požár v Českém Švýcarsku vede k otázce, kam směřuje ministerstvo životního prostředí pod novou ministryní Annou Hubáčkovou. Jejím hlavním poradcem a jakýmsi ideologickým majákem úřadu je Libor Ambrozek. Dlouholetý předseda Českého svazu ochránců přírody už v sídle ministerstva naproti pražské Slavii kdysi působil, byl ministrem ve Špidlově, Grossově a Paroubkově vládě. Rozhovor s ním vedl Daniel Kaiser.
Vláda energetické agonie: povolenky zdražují, a nikoho nenapadne je zrušit. Proč nikdo nenastoluje téma zrušení emisních povolenek, které ještě prodražují cenu energií? zamýšlí se Daniel Kaiser ve svém komentáři. „Na smysluplné činy tu máme národní vlády. Ta česká je ale asi tak zavalena organizačními povinnostmi předsednictví, že téma povolenek na žádném summitu, žádné radě dosud nenastolila. Podle zákulisních zpráv je rozhodnuta se ETS neunavovat, předpokládajíc, že pro reformu by stejně nenašla spojence. Ale do dogmatu, jakým klimatická a energetická politika EU jsou, se musí šít, veřejně ho zpochybňovat, samo od sebe se žádné dogma nevzdá,“ domnívá se.
Soumrak křesťanstva. Západ už spřádá příběhy podle pohanských vzorů. Podle francouzské filozofky Chantal Delsolové (75) se zrovna končí i účtuje s křesťanskou kulturou. V knize Konec křesťanstva však nelká nad pádem do nihilismu. Sama je sice křesťanka, která s manželem vychovala šest dětí, z nichž jedno, laoského původu, adoptovala, a její světonázor se rozchází s tím většinovým, o bezhodnotovosti doby není přesvědčena. Spolu se svým vzorem, francouzskou filozofkou a novinářkou Simone Weilovou, má spíš za to, že bezhodnotovost u člověka, tohoto skupinového tvora, neexistuje. Více se dočtete v eseji Terezy Matějčkové.
Babišovy ďábelské myšlenky. „Za pár týdnů budou komunální volby, ale především se blíží ty prezidentské a Andrej Babiš už vypustil testovací balonek v podobě myšlenky, že na Hrad by nejlepší ženou byla jeho bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Zní to jako nebezpečně ďábelský plán,“ píše Dalibor Balšínek v editorialu nového vydání Týdeníku Echo.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.