Kdysi kampaň proti Plastikům, teď dohled na ČRo. Zvolení Jana Krůty naštvalo ČSSD

koaliční napětí

Kdysi kampaň proti Plastikům, teď dohled na ČRo. Zvolení Jana Krůty naštvalo ČSSDNOVÉ
Jan Krůta Foto:

Foto: dvojka.rozhlas.cz

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Koaliční vztahy mezi ANO a ČSSD jsou v posledních dnech napjaté. Mohou za to tajná sněmovní hlasování do mediálních rad. Kromě zvolení Ladislava Jakla do velké rady, pobouřilo vládní sociální demokraty také zvolení Jana Krůty do Rady Českého rozhlasu. Textaře zpěváka Dalibora Jandy Krůtu v sedmdesátých letech neblaze proslavil rovněž podíl na propagandistickém článku „Případ Magor“ namířeném proti kapele Plastic People of the Universe a dalším undergroundovým hudebníkům. Krůta se do Rady pokoušel neúspěšně dostat již před pěti lety. Na dotaz Echo24 publicista uvedl, že kolem své volby žádné politické tlaky nepociťoval.  

Ve druhém kole volby člena Rady Českého rozhlasu porazil Krůta s bývalého ředitele Televizního studia Ostrava Ilju Racka. Krůtu volilo 90 poslanců, Racka 60 členů dolní komory. Hnutí ANO podle všeho hlasovalo v rozporu s koaliční domluvou. Nominovala ho Tělocvičná jednota Sokol Poříčí nad Sázavou.

Dlouhodobě se objevují hlasy, že pokud se jedná o tajná hlasování, může být sociální demokracie jednoduše přehlasována svým koaličním partnerem. S hnutím ANO už v minulosti fungovala hlasovací koalice SPD a KSČM. To se pochopitelně ČSSD nelíbí. „Mrzí mě, že velmi často hnutí ANO podporuje nominanty SPD. Zdá se, že tito kandidáti jsou hnutí ANO názorově blízcí,“ řekl pro Echo24 předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka. Později však sám Chvojka připustil, že Krůta nebyl přímo oficiálním kandidátem SPD, ale Tělocvičné jednoty Sokol Poříčí nad Sázavou.

Porušení dohody mělo být právě tématem pondělního koaličního jednání, po kterém však předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek prohlásil, že „koaliční spolupráce je v pořádku, i když jsou tam určité rezervy“. To však nestačí některým sociálním demokratům, podle nichž nejde o pouhý přešlap. 

„Touto volbou jsem znepokojen a situací se zabývá poslanecký klub ČSSD,“ řekl pro Echo24 ministr kultury Antonín Staněk. Potvrdil to i bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Určitě se tím budeme zabývat,“ uvedl pro Echo24. „Situaci již řešíme. Nicméně musím ctít tajnou volbu,“ shodují se Petr Dolínek a Kateřina Valachová.

Případ Magor

V roce 1976 byli umělecký vedoucí skupiny Plastiků Ivan Martin Jirous zvaný Magor, Pavel Zajíček z kapely DG 307 a také Svatopluk Karásek a Vratislav Brabenec odsouzeni do vězení za údajné výtržnictví při svých koncertech. Režim tehdy zorganizoval proti hudebníkům ostrou dezinformační kampaň. Její součástí byl například televizní pořad Atentát na kulturu a také rozsáhlý článek Případ Magor otištěný v Mladém světě.

Bývalý redaktor Mladého světa Roman Lipčík v jednom z vydání časopisu z roku 1990 uvádí, že autorem pomlouvačného článku podepsaného Kolektiv redakce MS byl Jan Krůta.

V reportáži se píše, že vystupování zmíněných kapel bylo v „hrubém rozporu s cíli, kulturou a morálkou naší společnosti a jejími kulturními hodnotami“, návštěvníci koncertů vyprávějí, jak byli produkcí Plastiků zhnuseni a jsou zde citováni i příslušníci StB: „Nám nejde o zakazování nějaké hudby. Pro podobné projevy by byli souzeni třeba i úplně bezvlasí hráči dechovky.“

Jan Krůta před časem v odpovědi pro server Echo24 tvrdil, že na článku se podíleli i tehdejší zástupce šéfredaktorky (Oldřich Kubala) a tajemník redakce (Jaroslav Vozobule). „ Já jako odborný redaktor jsem dostal za úkol ohodnotit dodané texty písní. Odevzdal jsem toto hodnocení a netušil jsem, co za článek vyjde,“ hájil se Krůta.

Čtěte také: Babišův facebookový přešlap dává naději lidem v exekuci. Vláda ve věci doposud nekonala

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články