Budeme v opozici, řekl Faltýnek. ANO chce slušné zacházení a předsedu sněmovny

HNUTÍ ANO V OPOZICI

Budeme v opozici, řekl Faltýnek.  ANO chce slušné zacházení a předsedu sněmovny
První místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Nově zvolený první místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek potvrdil, že poslanci počítají s tím, že budou v opozici. Podle něj je situace jasně daná a počty poslanců ukazují, že šance na složení vlády není. Faltýnek rozhodně odmítl, že by kandidoval na místopředsedu sněmovny. Nynější předseda sněmovny Radek Vondráček uvedl, že doufá, že se vítězné koalice budou chovat slušně. Obsadit by hnutí ANO chtělo sedm předsednických míst ve výborech.

Faltýnek objasnil důvody, proč už nechce být předsedou klubu. „Potkal jsem se s Babišem a oznámil jsem mu, že nechci pokračovat ve funkci předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO. Řídil jsem ho dvě volební období po sobě. Nebylo jednoduché získávat podporu pro vládní zákony," řekl Faltýnek.

„My umíme počítat do 108 a umíme počítat do 104 (případná koalice bez Pirátů – pozn. red.) a počítáme s tím, že budeme v opozici a tam je role předsedy poslaneckého klubu jiná,“ dodal Faltýnek s tím, že rozhodně nebude kandidovat na pozici ve vedení sněmovny, pokud by o to byl zájem, chtěl by se stát předsedou zemědělského výboru. „Nejde o uznání porážky, ale umím počítat. My rozhodně nebudeme dělat problémy při předávání moci,“ řekl Faltýnek. Poslední slovo však podle něj bude mít premiér Andrej Babiš.

Hnutí ANO vznese nárok na funkci předsedy Sněmovny, ve složení jejích orgánů trvá na poměrném zastoupení. Po první schůzi poslanecké frakce ANO to novinářům řekl nynější šéf dolní komory Radek Vondráček. Podle Faltýnka ANO vyčká na nabídku spolupracujících koalic, o obsazení funkce předsedy Sněmovny čeká debatu. Určitě nárok vzneseme, je otázka, jak to dopadne," řekl. Podle Vondráčka je s ohledem na velikost klubu nárok "poměrně oprávněný". Pozici šéfa dolní komory ale chce pro sebe koalice Spolu.

Vondráček uvedl, že doufá, že se vítězné koalice budou k hnutí ANO chovat slušně. „My opravdu chceme fungovat ve sněmovně na nějaké úrovni, minule v roce 2017 jsme se zachovali slušně a já vždycky doufám, že když se k někomu chovám slušně, bude se ke mně chovat stejně,“ řekl Vondráček, který ale odmítl spekulovat, zda hnutí ANO získá pozici předsedy sněmovny.

Post předsedy Poslanecké sněmovny však požaduje koalice Spolu, hnutí ANO by podle předsedy sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury mělo mít nárok na místopředsedu dolní komory a poměrné zastoupení ve vedení výborů. Novinářům po jednání klubu občanských demokratů Stanjura řekl, že rozhovory o ustavení Sněmovny by mohly začít ve středu odpoledne. První schůze dolní komory po volbách by se mohla odehrát 8. listopadu.

„Pokud bude probíhat hladce předání moci, tak budeme respektovat poměrné zastoupení stran ve Sněmovně, pokud bude někdo zkoušet sestavit vládu, která bude mít nulovou šanci získat důvěru, tak to nepůjde hladce," uvedl Stanjura. Zda bude mít v předsednictvu Sněmovny místo i SPD, záleží podle Stanjury na dohodách. "Mohou (tam) být i nemusí, záleží na tom, kolik funkcionářů bude, nemyslím, že by se měl zvyšovat počet místopředsedů, ale také se může snížit," uvedl Stanjura.