Indie odhalila největší sochu světa, je dvakrát vyšší než Socha svobody

Indie odhalila největší sochu světa, je dvakrát vyšší než Socha svobodyNové
Panorama

182 metrů vysoká

V indickém státě Gudžarát byla ve středu odhalena 182 metrů vysoká socha indického bojovníka za nezávislost Vallabhbháího Patéla, která je podle BBC nejvyšší sochou na světě. Slavnostnímu odhalení díla, které stálo 403 milionů dolarů (9,2 miliardy korun), přihlížel i premiér Naréndra Módí. Ten projekt prosadil navzdory kritice, že země si podobně drahou sochu nemůže dovolit, napsala agentura AP.

Nad bronzovým monumentem přeletěla letadla indické armády, která památník zasypala květy.

V oblasti, kde socha stojí, podle místních médií dohlížely na bezpečnost tisícovky policistů kvůli obavám z protestů. Policie už v úterý zatkla neupřesněný počet farmářů a aktivistů, kteří požadovali kompenzace za půdu, kterou jim vláda podle nich kvůli stavbě zabavila.

Patél působil ve funkci indického vicepremiéra po získání nezávislosti na Británii v roce 1947. Tento nacionalistický politik byl také znám jako „indický železný muž“, protože dokázal přesvědčit rozhádané státy, aby se spojily a staly se součástí sjednocené Indie. Patřil mezi blízké přátele a spolupracovníky Mahátmy Gándhího.

Premiér Módí Patéla označil za plamen naděje pro Indii v dobách krize a za inspirativní osobnost i pro budoucí generace. Patél je podle něj symbolem „indické integrity a odhodlanosti“.

Monument, nazvaný Socha jednoty, dvakrát převýšil americkou Sochu svobody. Doposud nejvyšší sochou byl se 128 metry měděný Buddha v obci Čao-čchun v čínské provincii Che-nan.

Čtěte více: VIDEO: V severní Indii zahynulo nejméně 58 lidí, přejel je vlak, jehož strojvůdce ani nezastavil

Socha bez soutěže? Ztvárnění zpěvačky Špinarové vzbuzuje kritiku