1 Petice žádá její odstranění

Socha bez soutěže? Ztvárnění zpěvačky Špinarové vzbuzuje kritiku

, NOVÉ

Témata: ,

Na sochu zesnulé zpěvačky Věry Špinarové, kterou v úterý odhalili v Ostravě, se zatím snáší především kritika. Primátor města Tomáš Macura (ANO) se opřel do odpovědné městské části za to, že zakázku na vypracování zadala bez soutěže konkrétnímu umělci. Ztvárnění oblíbené popové zpěvačky vzbudilo kritiku i mezi lidmi. Poukazují na to, že socha neodráží podobu Špinarové a vznikla už i petice za její odstranění. Jako ostudu ji vnímá přímo i rodina Špinarové, třebaže autor díla si za ním stojí.

K podobě sochy se primátor vyjadřovat nechtěl. Podle něj jde o subjektivní názor a kritickým hlasům v tomto směru nelze předejít ani soutěží. „Další věc je způsob zadávání těchto zakázek, který já považuji za špatný,“ řekl Macura. Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz totiž zadáním rovnou pověřil sochaře Davida Moješčíka známého například dílem Levitace na nádraží v Ostravě-Svinově nebo Památníkem Operace Anthropoid v Praze. „Pro náš obvod již vytvořil v roce 2017 sochu Leoše Janáčka, která je umístěna na Jiráskově náměstí, a velice se nám líbí. Proto jsme i pro další dílo oslovili přímo pana Moješčíka,“ uvedla mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.

Kritika díla, které stálo 600 tisíc korun, má i další rozměr. Umělec totiž svůj záměr nekonzultoval s příbuznými zpěvačky. „V tomto konkrétním případě považuji za špatně i to, že nebylo náležitě komunikováno s rodinou. Jestli nejbližší rodina řekne, že se jim to nelíbí a že s tím nesouhlasí, tak je to vlastně to nejhorší, co se mohlo stát,“ uvedl primátor Macura. „Vůbec se s tím neztotožňuji. Vnímám to jako hroznou ostudu,“ nechal se slyšet syn Špinarové Adam Pavlík.

Rodina podle něj vůbec neměla možnost do procesu vzniku díla zasáhnout. Uvedl, že byl osloven s návrhem na vznik sochy, což oceňoval, protože se domnívá, že si to jeho matka zaslouží. „Pak mi bylo řečeno, že pan sochař se mi ozve a začne na tom pracovat,“ řekl Pavlík. Sochař se podle něj se ozval, až když bylo dílo hotovo. Byl se na něj proto podívat a autorovi se snažil vysvětlit, že socha nevypadá jako jeho matka. „Autor se mi snažil vysvětlit, že to nemá být portrét, že to je nějaká esence, že jsem ovlivněn tím, že jsem příbuzný,“ doplnil Pavlík.

Moješčík nicméně svůj výtvor brání. „Já si za tím stojím, je to věc, která má působit nadčasově. Není to konkrétní Věra Špinarová ve věku před smrtí, není to ani jako mladinká. Je to něco mezi tím. Má tam punkový účes, na který byla hrdá, a stála si za tím. Stejným způsobem já si stojím za tím, že to má být esence té podoby,“ řekl Moješčík.

Špinarovou vloni v březnu postihla zástava srdce při koncertu v Čáslavi. Převezena byla do pražské motolské nemocnice, kde zemřela. Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá Jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš.

Čtěte také: Sochu Erdogana odstranili ve Wiesbadenu už po dvou dnech. Kvůli zmírnění napětí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.