Na 1500 odborářů se na zářijovém srazu zmobilizuje a motivuje k tlaku na zvýšení mezd

Setkání odborářů

Na 1500 odborářů se na zářijovém srazu zmobilizuje a motivuje k tlaku na zvýšení mezdNOVÉ
Ilustrační foto. Foto:

Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Odbory chystají na 11. září shromáždění, na kterém se chtějí připravit na vyjednávání o zvýšení mezd ve firmách. Do Prahy by mělo dorazit na 1500 odborářů z celé republiky. Akce je součástí odborářské kampaně Konec levné práce. Letos se však program zaměří nejen na výdělky, ale také na bezpečnost práce. Informoval o tom předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

„Přijedou odboráři z celé republiky, kteří převážně mají na starosti kolektivní vyjednávání. Zveřejníme samozřejmě své požadavky na růst mezd. Chceme se ale zaměřit i na bezpečnost práce, o níž se moc nemluví,“ uvedl Středula.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 29 svazů s asi 300 000 členy. Zájmy zaměstnanců veřejného sektoru hájí 13 svazů a v soukromém sektoru 16 svazů. Nejsilnějším z nich je svaz KOVO. ČMKOS pro příští rok prosazuje ve veřejné sféře navýšení platových tarifů o deset procent všem. Dá se očekávat, že podobný bude požadavek i na přidávání ve firmách.

Podle informačního systému o průměrném výdělku, který má ministerstvo práce, loni průměrná mzda v soukromém sektoru dosáhla 30 930 korun. Zvýšila se meziročně o 6,8 procenta. Polovina pracovníků vydělávala nad 26 037 korun, tento medián se zvedl o 7,3 procenta. Celkem v privátní sféře bylo 3,06 milionu zaměstnanců.

Ve veřejném sektoru pracovalo loni 634 700 lidí. Průměrný plat činil 31 968 korun a proti předchozímu roku rostl o 8,4 procenta. Pod průměrem bylo 62 procent pracovníků. Polovina zaměstnanců měla víc než 29 840 korun, je to meziročně o 7,6 procenta víc.

Zaměstnavatelé se tlaku na přidávání brání. Jejich zástupci v tripartitě uvádějí, že firmy přidávají samy, aby si při dnešním nedostatku lidí na trhu práce zajistily a udržely pracovní síly. Podnikatelé argumentují tím, že by se růst měl řídit i podle produktivity, která se zvedá pomaleji. Zdůrazňují, že v některých odvětvích si podniky i přes hospodářský růst nemohou větší přidávání dovolit. Odboráři jsou přesvědčeni o tom, že bez jejich tlaku by se výdělky zvyšovaly mnohem pomaleji.

Odborářské setkání před začátkem vyjednávání o mzdách se poprvé konalo v roce 2015. Od té doby se odboroví vyjednavači v Praze scházejí ve sportovní hale v Libni každý rok a mobilizují své síly. Nechybí vlajky jednotlivých svazů, dramatická hudba, motivační videa na velkoplošných obrazovkách i promítání statistických údajů. Podle Středuly by scénář letošního shromáždění měl být podobný jako v minulých letech, objevit by se v něm ale mělo i několik novinek. Předák je nechtěl prozradit. Nepočítá se s vystoupením zahraničních odborových předáků, mluvit by měli jen čeští odboráři. Jediným hostem mimo odborářské řady má být ekonomka Ilona Švihlíková.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

„Konec dlouhé práce“. Odboráři chtějí prosadit kratší pracovní týden

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články