Osvětimský „účetní“ musí v 96 letech do vězení, neuspěl u ústavního soudu
Soud s pracovníkem Osvětimi
Bývalý esesman z Osvětimi Oskar Gröning má brzy nastoupit do vězení. Německý ústavní soud zamítl jeho dovolání, informovala v pátek agentura DPA. Šestadevadesátiletý někdejší dobrovolník jednotek Waffen-SS si má odpykat čtyřletý trest, který mu v červenci 2015 uložil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300 000 Židů, kteří zemřeli v nacistickém vyhlazovacím táboře v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944.
Gröning se pokusil u nejvyšší soudní instance nástup trestu odvrátit s poukazem na údajné porušení základního práva na život a na tělesnou nedotknutelnost. Stížnost však byla zamítnuta, potvrdil soud sídlící v Karlsruhe. Už v listopadu soud v Celle rozhodl, že Gröning může navzdory vysokému věku do vězení nastoupit.
Nyní by měla Gröningovi přijít obsílka k nastoupení trestu, potvrdila mluvčí příslušného státního zastupitelství v Hannoveru Kathrin Söfkerová. „Mělo by se to stát v blízké době,“ dodala.
Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního.
Nástupu odsouzeného do vězení se obhajoba pokoušela bránit odvoláními s poukazem na Gröningův zdravotní stav. Soudy se však přiklonily k názoru žalobců, že Gröning je způsobilý k nástupu trestu za předpokladu, že se mu dostane odpovídající lékařské péče.
Také ústavní soud v rozhodnutí datovaném 21. prosince uvedl, že neexistuje žádný ústavní důvod pro zpochybnění verdiktů soudů nižší instance. Soud rovněž podotkl, že německé zákony umožňují výkon trestu přerušit v případě výrazného zhoršení zdravotního stavu odsouzeného.
V Německu se v posledních letech konaly možná poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídali členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů.
Loni začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který byl obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor. Letos v září ale soud v severoněmeckém Neubrandenburgu oznámil, že Zafke už není schopen sledovat soudní proces, neboť trpí demencí.
Další dva odsouzení devadesátníci z nedávné doby, John Demjanjuk a Reinhold Hanning, mezitím zemřeli.