1 přesun nádraží

Ministerská komise schválila přesun brněnského nádraží. Nejlépe k řece, řekl Ťok

, NOVÉ

Témata: , ,

Další krok k přesunu brněnského hlavního nádraží. Záměr posvětila centrální komise Ministerstva dopravy. Z navrhovaných variant považují úředníci za nejvhodnější variantu u řeky, informovalo ministerstvo na webových stránkách. K přesunu se kladně vyjádřil i ministr dopravy Dan Ťok.

Výsledek jednání komise je klíčovým pro další osud brněnského dopravního uzlu. Ministerstvo dopravy na jeho základě zpracuje podklady, podle kterých bude následně rozhodovat vláda. Zástupci ministerstva a Státního fondu dopravní infrastruktury vybrali jednu z variant, které počítají s centrálním nádražím u řeky Svratky v místě současného Dolního nádraží.

„O řešení železničního uzlu v Brně se už mluví po tři generace a jsem rád, že se konečně domluvil jak kraj s městem, tak členové centrální komise ministerstva, že nejvhodnější je varianta u řeky. Přesun prospěje především městu Brnu a dělá to prostor pro organický rozvoj jeho centra,“ řekl k výsledkům jednání ministr dopravy Dan Ťok.

Komise měla na výběr dvě základní varianty. Kromě preferovaného přesunu k řece byla ve hře také možnost ponechání nádraží blíže centru města přesunem pod vrch Petrov. Ta je podle úředníků také výhodná, schválenou variantu však úředníci vybrali z důvodu jednodušší realizace. Varianta u řeky totiž není v rozporu se schváleným územním plánem města. „Vyšší riziko úpravy železničního uzlu ve stávajícím uspořádání jsou nutné změny územně-plánovací dokumentace ze strany Brna, což by mohlo ohrozit, oddálit nebo znemožnit celou realizaci železničního uzlu,“ píše ministerstvo v tiskové zprávě.

Moravská metropole se s nedostačující kapacitou současného nádraží potýká dlouhodobě. O přesunu nádraží a jeho nové podobě jsou vedeny dlouhodobé spory. Současný přesun nádraží ministerstvo plánuje s ohledem na možnou výstavbu rychlotratě spojující Brno s Prahou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Občan Novák porazil město. Brno je příliš hlučné, rozhodl Ústavní soud

Proč je to tak drahé? Babiše v Brně překvapila odhadovaná cena nového nádraží

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.