Hrozí „ekologický Černobyl“. Opuštěná chemička na Sibiři budí u expertů zděšení
Ekologická hrozba
Opuštěná chemická továrna v Irkutské oblasti na Sibiři by mohla způsobit ekologickou katastrofu podobnou havárii v černobylské jaderné elektrárně, pokud se rychle nic neudělá k jejímu vyčištění. V rozhovoru poskytnutém listu Izvestija na to upozornila šéfka státního úřadu na ochranu přírody Rosprirodnadzor Světlana Radionovová.
Chemička Usoljechimprom ve městě Usolje-Sibirskoje, kde se produkoval chlór a další chemikálie, zastavila výrobu po bankrotu v roce 2017. V jejím objektu ale podle Radionovové dodnes zůstává v nezajištěném stavu množství nejrůznějších toxických látek.
„Je to velký chemicky nebezpečný podnik, který je v polorozbořeném stavu. Nedbalí majitelé z něho vyčerpali poslední zdroje a opustili ho,“ řekla šéfka Rosprirodnadzoru. „V budovách závodu jsou skladovány nádoby s nebezpečnými látkami, z nichž některé jsou pod tlakem. Co je v nich, nikdo neví,“ dodala.
Poukázala přitom na to, že poblíž teče řeka Angara a hrozí její znečištění. „Fakticky jde o území ekologické katastrofy. Musí se jednat teď hned, jinak budeme mít takový ‚ekologický Černobyl‘,“ zdůraznila Radionovová.