VIDEO: Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron
ÚTOK NA ČERNOBYL
Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu v noci na dnešek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Pracovníci požární ochrany zasáhli během několika minut. Radiace uvnitř i vně je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že za útokem stojí ruský dron. Na X také zveřejnil video zásahu, který podle prvních poznatků kryt výrazně poškodil. Rusko se k tomu zatím nevyjádřilo.
"V noci ze 13. na 14. února kolem 1:50 zaslechl tým MAAE v areálu Černobylu výbuch vycházející z krytu, jenž chrání zbytky čtvrtého reaktoru bývalé černobylské jaderné elektrárny. To způsobil požár," uvedla agentura s tím, že její zaměstnanci byli informování o nárazu bezpilotního letounu. "Úroveň radiace uvnitř i vně zůstává normální a stabilní. Nejsou hlášeny žádné oběti na životech. MAAE situaci nadále monitoruje," uvedla MAAE na síti X.
Prezident Ukrajiny Zelenský: "Včera večer zasáhl ruský útočný dron sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu...Kryt byl poškozen. Požár byl uhašen. Dosud se úrovně radiace nezvýšily a jsou neustále monitorovány. Poškození je podle prvních odhadů značné..." pic.twitter.com/FsfGmG8N2n
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) February 14, 2025
Pracovníci a vozidla požární ochrany podle prohlášení zasáhli během několika minut. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl kryt narušen. Podle šéfa MAAE Rafaela Grossiho ale incident spolu s vojenskou aktivitou kolem Záporožské jaderné elektrárny ukazuje na přetrvávající nebezpečí pro jadernou bezpečnost. „Není prostor pro sebeuspokojení a MAAE zůstává v nejvyšší pohotovosti,“ řekl Grossi.
During the night of 13-14 Feb, at around 01:50, IAEA team at the Chornobyl site heard an explosion coming from the New Safe Confinement, which protects the remains of reactor 4 of the former Chornobyl NPP, causing a fire. They were informed that a UAV had struck the NSC roof. pic.twitter.com/Ee5NSRgDo8
— IAEA - International Atomic Energy Agency ⚛️ (@iaeaorg) February 14, 2025
Zelenskyj připomněl, že betonový sarkofág vybudovala Ukrajina společně s dalšími evropskými zeměmi a Spojenými státy, kteří se zasazují o skutečnou bezpečnost lidstva. "Jedinou zemí na světě, která útočí na taková místa, okupuje jaderné elektrárny a vede válku bez ohledu na následky, je dnešní Rusko. To představuje teroristickou hrozbu pro celý svět," uvedl ukrajinský prezident.
Poškození krytu je značné. "Rusko provádí podobné útoky na ukrajinskou infrastrukturu a města každou noc. Rusko nadále rozšiřuje svou armádu a neprojevuje žádnou změnu ve své pomatené, protilidské státní rétorice. To znamená, že Putin se rozhodně nepřipravuje na jednání - připravuje se na další klamání světa," napsal Zelenskyj na síti X.
Російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив цієї ночі в укриття, яке береже світ від радіації зруйнованого 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної станції.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 14, 2025
Це укриття Україна будувала разом з іншими країнами Європи та світу, разом з Америкою – з усіма, хто хоче… pic.twitter.com/p7NCYt4l4V
Podle ředitelky českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové žádné nebezpečí nehrozí. "Černobyl je prostě clickbait, 39 let po havárii fakt žádné riziko vážnější nehody s vlivem za hranicemi zakázané zóny nehrozí. Navíc sarkofág náraz dronu nijak významně poškodit nemůže. Takže radiační situace (nejen na Ukrajině) zůstává normální," uvedla Drábová na síti X.
Černobyl je prostě clickbait, 39 let po havárii fakt žádné riziko vážnější nehody s vlivem za hranicemi zakázané zóny nehrozí. Navíc sarkofág náraz dronu nijak významně poškodit nemůže.
— Dana Drábová #KeepCalmAndCarryOn (@DrabovaDana) February 14, 2025
Takže radiační situace (nejen na Ukrajině) zůstává normální.
Černobylská jaderná elektrárna se v dubnu 1986 stala místem největší jaderné katastrofy na světě. Havárie a následný výbuch čtvrtého bloku elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů.
Celkem v souvislosti s katastrofou podle zprávy Černobylského fóra z roku 2005 zemřelo kolem 4000 lidí. Čtvrtý blok elektrárny, kterou krátce po začátku své invaze na Ukrajinu mělo pod kontrolou Rusko, než se z oblasti stáhlo, má od roku 2016 nový kryt s životností 100 let.