Kojila dceru a ztratili se. Uprchlice z KLDR uvidí svého syna po 68 letech

ROZDĚLENÉ RODINY

Kojila dceru a ztratili se. Uprchlice z KLDR uvidí svého syna po 68 letechNOVÉ
Lee Keum-seom objímá svého syna po 68 letech Foto:

FOTO: Reprofoto YouTube

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Žena, která utekla z KLDR po vypuknutí války v roce 1950, se poprvé po 68 letech uvidí se svým tehdy čtyřletým synem. Ačkoliv se na cestu do Jižní Koreje vydala s manželem i oběma dětmi, hranici překročila jen s dcerou. O případu 92leté ženy informuje server CNN.

V den, kdy vypukla válka, byla Lee Keum-seom s rodinou u příbuzných na venkově, kam se málokdy dostaly zprávy o dění. Na situaci je však upozornili uprchlíci přicházející z hor. „Řekli nám, že utíkají a my bychom měli taky,“ řekla pro CNN Lee Keum-seom. „Ani jsme se nevrátili zpátky do domu. Utekli jsme jen v oblečení, které jsme měli na sobě. Pořád jsme šli a šli,“ dodala.

K osudnému rozdělení došlo právě během útěku k hranicím Jižní Koreje. „Byli jsme opět na cestě a já potřebovala nakojit dceru. Na cestě však bylo takové množství lidí, i v domech kolem cesty, že nebylo, kde to udělat,“ popisuje situaci Lee Keum-seom. Nechala tak manžela se synem na cestě a překročila s dcerou malý potok ve snaze najít nějaké soukromí.

Když se vrátila, muž se synem byli pryč. Žena tak s dcerou pokračovala a snažila se muže a syna nalézt v davu uprchlíků. Nakonec narazila na švagra, podle kterého se manžel se synem vydali ženu hledat opačným směrem. Ve zmatečném davu uprchlíků se však minuli. Lee Keum-seom už svého muže a syna nikdy neviděla. Podle CNN se muž se synem při hledání dostali až zpět do rodné vesnice a z KLDR se jim už emigrovat nepodařilo.

Návštěvy rodin rozdělených válkou začaly v roce 2000

Od konce korejské války uteklo do Jižní Koreje na 31 000 Severokorejců, uvádí Soul. Severní i Jižní Korea neumožňují návštěvy členů rodin na druhé straně hranice bez zvláštního povolení vlády. Od roku 2000 mohlo nicméně 20 000 Korejců strávit s členy rodiny, kteří žijí na druhé straně hranice, několik dní. K poslednímu takovému setkání došlo v roce 2015.

Zatímco Soul si přeje takových shledání více, Pchjongjang upřednostňuje setkání nepravidelná, protože nechce přijít o páku při vyjednáváních a nepřeje si, aby se zvýšilo povědomí o životě za hranicemi, uvedla agentura AP.

Obnova schůzek rozdělených rodin je jedním z kroků, které na svém dubnovém summitu slíbili jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un v rámci zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.


Čtěte dále: KLDR neskončila s vývojem raket a jaderných zbraní, tvrdí OSN

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články