Jourová má vysvětlovat. Vládní Fidesz jí vyčítá tajné schůzky s opoziční europoslankyní
TAJNÉ SCHŮZKY S JOUROVOU
Několik europoslanců maďarské vládní strany Fidesz v Evropském parlamentu se jménem předsedy skupiny Tamáse Deutsche oficiálním dopisem obrátilo na českou eurokomisařku Věru Jourovou a požadují po ní vysvětlení, proč se stýkala s europoslankyní opozičního liberálního hnutí Momentum, informuje například maďarský vládní web About Hungary. Jourová i europoslankyně Anna Donáthová své schůzky popírají, provládní zpravodajská televize však zveřejnila nahrávku, kde se Donáthová ke stykům s Jourovou přiznává. Mezi Maďarskem a Jourovou jsou napjaté vztahy poté, co česká eurokomisařka prohlásila, že vláda Viktora Orbána „ohýbá zásady právního státu“ a vytváří „nemocnou demokracii“.
Maďarští europoslanci žádají vysvětlení výroků Donáthové, která na uniklé nahrávce z interního videochatu řekla, že je s Jourovou v poměrně intenzivním kontaktu. Nahrávku zveřejnila provládní televize Hír.
„Vyhledává mě obrovské množství lidí v otázkách právního státu, které mám na starosti. S Věrou Jourovou jsem mluvila co tři dny, neformálně. Vy, co nás sledujete, tak víte, že Věra Jourová je jednak místopředsedsedkyně Komise a kromě toho do jejího portfolia spadají otázky právního státu,“ uvádí mimo jiné na nahrávce Donáthová, která však jakékoliv kontakty s Jourovou o týden dříve popřela, a to v debatě s ministryní spravedlnosti Judit Vargovou.
Tehdy na otázku moderátorky, zda Momentum s Jourovou jednalo, Donáthová uvedla: „Momentum nejednalo s Jourovou, proč bychom to dělali… nemám ve zvyku před spaním volat a povídat si ‚představ si Věro, co se zase stalo v Maďarsku‘.“Kontakty s maďarskou opozicí popírá i sama Jourová. Maďarští europoslanci se jí ptají na to, zda slova Donáthovou může potvrdit a narážejí na nedodržení neutrality vycházející z postavení eurokomisaře.
Ministryně Vargová vyzvala Jourovou k rezignaci už poté, co kritizovala Orbánovo vládnutí. Jourová na konci září v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel uvedla, že Orbán vytváří „nemocnou demokracii“.
„Žádná demokratická instituce by neměla tolerovat lídra, který používá takové urážky jako ona v rozhovoru se Spiegelem,“ napsala pak Vargová na twitteru. Jourová podle ní musí rezignovat, neboť výrokem o nemocné demokracii urazila Maďary a zostudila komisi. Později vyzval Jourovou k odstoupení i sám Orbán. Podle něj eurokomisařka urazila občany EU maďarské národnosti tvrzením, že nejsou v postavení, aby si mohli vytvořit vlastní názor.
Tamás Deutsch, spoluautor dopisu Jourové, je známá postava maďarského studentského protikomunistického hnutí. V 80. letech aktivně vystupoval proti režimu v Maďarsku a spolu s Viktorem Orbánem a dalšími studenty založili politické hnutí Fidesz, které se pak v demokratickém státě velmi úspěšně prosadilo v politice. Nyní europoslanec Deutsch byl v první Orbánově vládě ministrem mládeže a sportu.
Orbánova vláda podle Bruselu oslabuje v Maďarsku demokratické principy. Unijní orgány s Maďarskem dlouhodobě vedou řízení kvůli údajnému porušování evropských hodnot. Komise považuje za problematické mimo jiné omezování plurality médií či útoky na nevládní organizace, které pomáhají migrantům. Jourová už dříve označila za nebezpečný i vývoj v oblasti justice či akademických svobod.