3 Nová výzva

Proměna exšéfa Zelených. Matěj Stropnický si koupil s přítelem opuštěný zámek

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Z politika zachráncem opuštěné historické budovy se v minulých dnech stal Matěj Stropnický. Bývalý předseda strany Zelených si se svým přítelem pořídil nové bydlení, které je však poněkud neobvyklé – jde o zámek, který zakoupil z půjčky poskytnuté svou matkou.

Zakoupení zámku politik potvrdil na svém profilu na sociální síti, podle vlastních slov si opuštěnou nemovitost pořídil s cílem její záchrany. „Koupili jsme s Danem zámek v Osečanech na Sedlčansku. Teda: zámek to teprve bude, pokud se nám ho podaří zachránit, teď je to vybydlenej, opuštěnej a prázdnej starej dům s houštinou místo parku,“ napsal bývalý předseda Zelených.

Stropnický uvádí, že zámek nebyl na poměry pražských cen drahý. „Pro ty, které znervózňuje, že neznají cenu: usmlouvali jsme ho na dvanáct milionů, čili na cenu čtyřpokojového pražského bytu. A kde jsme na to vzali? Ukecal jsem mámu, že prodá pražský byt koupený z dědových peněz za Draculu a MonteCrista, který pronajímala, a my jí ho budeme do konce života splácet z pronájmu mého bytu v Praze. Taková zpětná hypotéka, jak jsme ji měli vloni ve volebním programu,“ uvedl Matěj Stropnický. Matkou politika je scenáristka Lucie Stropnická, její otec Zdeněk Borovec byl autorem textů několika úspěšných muzikálů – mimo Draculy a Monte Crista také Kleopatry či Bídníků.

„Cílem je záchrana kulturní památky a její oživení. Co mi političtí závistivci neumožnili dělat v Praze na veřejném, zkusíme teď tady na vlastním,“ doplnil politik s odkazem na program, který jeho strana prosazovala před minulými parlamentními volbami. Strana tehdy ve svém programu představila způsob, jakým plánovala zlepšit finanční situaci seniorů, kteří bydlí ve vlastním bytě, informovali jsme zde.

Matěj Stropnický byl předsedou Strany zelených mezi lety 2016 a 2017. Jako lídr se s ní účastnil parlamentních voleb na podzim roku 2017, kdy strana dosáhla necelých 1,5 % hlasů. Stropnický po volebním neúspěchu z vedení strany odešel. V rámci působení ve straně proslul i některými svými extravagantními názory – známý je například tím, že po většinu svého života odmítal používání běžných elektrospotřebičů, například sporáku. S veřejností se podělil i o svůj šetřivý přístup k úklidu, informovali jsme zde. Pozornost upoutal i tezí o nadměrném létání Čechů v rozhovoru pro deník Echo24.

Plánovaná změna bydliště bývalého šéfa Zelených zaujala i některé ostatní politiky. Bývalý spolustraník Stropnického, senátor Václav Láska, se pozastavil především nad změnou postojů, které bývalý pražský radní dlouhodobě zastával. Zatímco dříve se Stropnický proti bydlení ve vlastním domě či hypotékám vymezoval, nyní si pořizuje už druhou nemovitost. „To, co politik hlásí, jaké ideje zastává, musí mít oporu v tom, jak on sám žije,“ napsal Láska. „A to je problém Matěje Stropnického. Nikoli to, že si koupil zámek a další desítky let chce věnovat jeho rekonstrukci,“ doplnil senátor.

Stropnický není jediný, kdo se rozhodl zrekonstruovat nějakou historickou památku. Jedním z nejúspěšnějších soukromníků je v tomto ohledu například někdejší poslanec za Občanské fórum Petr Kučera, který spolu s manželkou v roce 1997 koupil od restituentů Bartoňů z Dobenína polorozpadlý rokokový zámek v Nových Hradech nedaleko Litomyšle. Manželům se podařilo zámek na vlastní náklady opravit a otevřít pro veřejnost. Majitelé zámků se najdou i mezi dalšími veřejně známými osobnostmi – chátrající zámek ve Skrýšově si před časem pořídil herec Karel Roden. Na zámku v rámci několikaleté rekonstrukce vybudoval jízdárnu a vinné sklepy, pořádá i kulturní akce pro veřejnost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemětřesení na radnici Prahy 3, zastupitelé odvolali starostku Hujovou

Kauza OKD: papaláši do tepláků a sesuv právního státu

,