Nový šéf STAN: Naše země opravdu nevzkvétá, uvedl Rakušan po vzoru Havla
STAN si volí nové vedení
Předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stal poslanec a kolínský starosta Vít Rakušan. Hlas mu na dnešním sněmu hnutí dalo 93,9 procenta delegátů. Rakušan byl jediným kandidátem na předsedu, nahrazuje ve funkci Petra Gazdíka.
Místopředsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stali bývalý předseda Petr Gazdík a Věra Kovářová a Radim Sršeň, kteří své posty obhájili. Ze 152 vyzvednutých hlasovacích lístků dalo nejvíce delegátů hlas Gazdíkovi, 130. Pro Kovářovou hlasovalo 129 delegátů a pro Sršně 127.
Ve svém kandidátském projevu Rakušan dále zkritizoval současný stav České republiky. „Slovy Václava Havla, naše země opravdu nevzkvétá. Nevyužíváme lidského potenciálu, ani ekonomického. Politickou vizi nahrazujeme marketingem,” řekl Rakušan.
Podle Víta Rakušana je Babišova vláda daleko horší než si myslel. „Myslel jsem, že současná vláda je ohrožením pro demokracii. Ale ono je to horší. Tato vláda není nebezpečím jen pro demokracii, ale pro prosperitu Česka,” uvedl Vít Rakušan. Zdůraznil také, že je potřeba změnit současný vzdělávací systém a navýšit částky do inovací. Uvedl, také že by se hnutí STAN mělo podílet na další vládě.
Petr Gazdík ve svém projevu vyzdvihl práci Víta Rakušana a podpořil ho při jeho snaze získat post předsedy. Kromě toho také také pronesl, že Starostové a nezávislí mohou zvítězit v krajských volbách a tím překreslit politickou mapu. Čas hnutí podle něj přijde v následujících letech.
Integrace středopravých stran? Je to složité
Před samotným konáním sjezdu uvedl Vít Rakušan, že neočekává žádné komplikace při volbě šéfa hnutí. „Zatím to vypadá, že jsem jediným kandidátem. Samozřejmě se může další objevit na sněmu, ale většinou se to nestává. Takže mé zvolení do funkce předsedy vypadá nadějně. Kde cítíme přetlak, tak to jsou volby do předsednictva, což je orgán, který se u nás schází každý týden a reálně rozhoduje. Tam máme zájemce ze všech regionů z České republiky, uvedl Rakušan pro Echo24.“
V poslední době se hodně hovoří o integraci středopravicových stran. Pravděpodobný budoucí předseda hnutí je ale k tomu skeptický. „Je to složité. Třeba po kongresu KDU-ČSL je ta situace zase trochu jiná. Nový předseda Marek Výborný jasně řekl, že již nevěří dalšímu spojování a chce budovat silnou, konzervativní stranu. My jako STAN pocházíme z vesnic a měst, a pokud z měst, tak jsme spíše městští liberálové než konzervativci, takže tady jsou ty dveře spíše zavírané. Nebráníme se ale například spolupráci v krajských volbách,“ vysvětlil Rakušan pro Echo24.
Rakušan má podporu i od loučícího se předsedy. „Očekávám, že sněm nastartuje další éru našeho hnutí: jasný politický směr a období dalšího růstu. Že bude Vít Rakušan dobrým předsedou, nepochybuji, pracujeme spolu už léta a kryl mi záda jako 1. místopředseda. Moje léta v čele STAN nechť zhodnotí jiní, já z nich mám ale při vší skromnosti dobrý pocit. Ne vše se povedlo, ale v té době – zdaleka ne jen mojí zásluhou, ale nás všech – vyrostl STAN z regionálního uskupení až do nejvyšší politiky a poslední komunální i senátní volby byly jednoznačným úspěchem,“ uvedl pro Echo24 dosavadní předseda STAN Petr Gazdík.
Obhajovat svou funkci místopředsedy se chystá i starosta Dolních Studýnek na Šumpersku. „Já věřím, že sněm ukáže, že Starostové mají spoustu osobností, nápadů a táhnou za jeden provaz. Mou prací v předsednictvu musí hodnotit jiní, ale snažil jsem se s plným nasazením věnovat oblasti evropské a mezinárodní politiky, které jsem měl na starost, a zároveň vždy do předsednictva vnést pohled venkovského starosty z Moravy,“ uvedl pro Echo24 místopředseda hnutí Radim Sršeň.
„Pevně věřím, že hnutí postavené odspoda, se silnými základy na lokální a krajské úrovni, má co nabídnout i na celostátní a evropské úrovni, ostatně síla našeho senátorského klubu ukazuje, kolik osobností jsme schopni nabídnout. Věřím, že do roka a do dne budou mít Starostové minimálně 10 % „sympatií“, tj. preferencí,“ dodal optimisticky.
Mandát vedení Starostů měl původně skončit až v roce 2020, celostátní výbor STAN ale na Gazdíkův návrh v polovině prosince rozhodl, že volební bude už letošní sněm. Gazdík svůj úmysl skončit v čele hnutí oznámil krátce předtím s tím, že STAN podle něj potřebuje nový impulz.
Gazdík dostal regionální stranu do velké politiky
Gazdík hnutí založil a vede ho od roku 2009. Funkce předsedy se už jednou vzdal a v březnu 2014 STAN převzal liberecký hejtman Martin Půta. V listopadu stejného roku ale Půta z funkce odešel kvůli podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci a Gazdík jako místopředseda vedení Starostů znovu převzal, později byl opětovně zvolen předsedou.
Sněm se uskuteční v pražském hotelu Olšanka, hlasovat o nových členech vedení se bude elektronicky. Pozvání dostali i vrcholní představitelé opozičních občanských demokratů, Pirátů, lidovců, TOP 09 a vládních sociálních demokratů. Starostové by měli hlasovat i o některých technických změnách ve stanovách.
STAN získal v roce 2017 v posledních sněmovních volbách 5,18 procenta hlasů a šest mandátů. V senátních volbách v roce 2016 i 2018 uspělo po šesti kandidátech Starostů, v horní komoře tak má hnutí s 18 členy nejsilnější klub spolu s ODS, jejíž klub má rovněž 18 členů. V komunálních volbách v roce 2018 se hnutí prosadilo do řady zastupitelstev včetně Prahy, celkově získalo 2601 zastupitelů.
Starostové jsou čtvrtou ze sněmovních stran, která letos bude vybírat své vedení. Únorový sněm ANO potvrdil v čele hnutí premiéra Andreje Babiše, mezi místopředsedy dosadil mimo jiné předsedu Sněmovny Radka Vondráčka. Výraznější změny zažila nejužší vedení ČSSD a lidovců. Předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka doplnili ve vedení nováčci Michal Šmarda, Jana Maláčová, Ondřej Veselý a Tomáš Petříček, KDU-ČSL vybrala i nového šéfa strany Marka Výborného.