Rektor ČVUT odvolal ředitele ústavu robotiky Maříka kvůli filmu. Je to jen záminka, tvrdí Mařík

Rektor ČVUT odvolal ředitele ústavu robotiky Maříka kvůli filmu. Je to jen záminka, tvrdí MaříkNové
Domov

Spor na ČVUT

nin Echo24

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) Vojtěch Petráček odvolal z funkce ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vladimíra Maříka. Zdůvodnil to v prohlášení na webu školy dlouhodobými spory mezi ním a Maříkem o fungování školy a tím, že ho Mařík údajně napadal a šířil nepravdivé informace o ohrožení CIIRC. Podle Maříka je rozhodnutí výsledkem snahy udusit rozvoj ústavu. Spory vyhrotilo Maříkovo vystoupení v dokumentu České televize. Rektor chtěl vysílání zabránit, film podle něj poškozuje ČVUT. Mařík to označil za snahu zavést na vysoké škole cenzuru. Pracovníci CIIRC se za Maříka postavili, s jeho odvoláním nesouhlasí.

„Pan rektor dlouhodobě usiloval o to mě odvolat, teď si akorát našel záminku. Minulý týden v pondělí mi napsal dopis, že mám zabránit tomu, aby se v úterý na veřejnoprávní televizi vysílal časosběrný film, ve kterém vystupuji, a pokud to neudělám, tak mě potrestá. Přijde mi, že to je úkol, který jsem nemohl splnit, ale stejně jsem za něj byl potrestán,“ popsal situaci Mařík pro server iDnes.cz.

Zmíněný Petráčkův dopis je v plném znění zveřejněn na webu CIIRC. ,,Před časem jsem se zúčastnil předpremiéry, na které byl film promítán. To, co ve mě jako v akademickém pracovníkovi, (v té době) senátorovi a obecně člověku zanechal byl naprostý šok,“ píše v dopisu Petráček. O filmu se vyjádřil v tom smyslu, že „víří negativní emoce“ a „probouzí vášně“.

Rektor v prohlášení uvedl, že s Maříkem dlouhodobě neúspěšně diskutoval o modelu spolupráce součástí ČVUT. „Opakovaně se však stávalo, že jsme se vraceli k bodu nula – který na mě působil tak, jako by pan profesor Mařík výhodnost celého systému neviděl a stále se vracel ke starému schématu polarity a boje fakult a ústavů. Tato situace se bohužel nemění ani v době, kdy existují hmatatelné důkazy o zlepšené situaci ústavů,“ napsal Petráček.

Mařík se také podle rektora několikrát dopustil excesů. Petráček tvrdí, že byl Maříkem několikrát slovně napaden. „Několikrát jsme se dostali do konfliktu, který jsem musel řešit a chování podřízeného ředitele korigovat,“ doplnil rektor.

Podle Maříka je rozhodnutí rektora vyvrcholením snahy udusit rozvoj ústavu, který má výsledky, které snesou mezinárodní srovnání. „Mnohým jde o to dostat se do budovy, jiným jde o to, tedy panu rektorovi zřejmě, aby potlačil kritiku a ukázal svoji sílu zavedením cenzury na ČVUT,“ řekl ČTK Mařík.

„Osobně mám největší obavy z toho, že špičkoví odborníci, které jsem přitáhl, které jsme tu zaměstnali, kteří nám tady budují mladé české týmy, že odejdou a za nimi odejdou ti mladí čeští nadějní výzkumníci, kteří měli tvořit jádro našeho robotického výzkumu v České republice. Myslím, že pan rektor nedocenil dopady a váhu svého unáhleného rozhodnutí,“ dodal Mařík.

Je to šikana, říkají pracovníci ústavu

Pracovníci CIIRC v prohlášení zaslaném ČTK napsali, že nesouhlasí jak s Maříkovým odvoláním, tak s mnoha formulacemi, kterými Petráček tento krok odůvodňuje. „CIIRC ČVUT vznikl, roste, je úspěšný, dává příklad ve spolupráci univerzity a průmyslu, českého i globálního. O tento úspěch ČVUT se v rozhodující míře zasloužil prof. Vladimír Mařík svojí nápaditostí, vytrvalostí, schopností vést, sestavit a nadchnout kvalitní tým včetně zahraničních odborníků, získat finanční prostředky a vyřešit řadu komplikovaných situací,“ uvedli.

Rektor prý Maříka odvolal, aniž by to jakkoliv projednal s pracovníky, sněmem nebo dalšími orgány CIIRC. „Oprávněně se obáváme, že rektorovo rozhodnutí naruší podstatným způsobem naši tvůrčí práci na ČVUT,“ píší zaměstnanci. Žádají Správní radu ČVUT a Akademický senát ČVUT, aby odvolání ředitele přezkoumali.

Rektor Maříka odvolal zhruba týden poté, co program ČT2 odvysílal časosběrný dokument o vzniku CIIRC. Mařík podle serveru Lidovky.cz ve snímku mluví o tom, jaké měl těžkosti institut v Dejvicích prosadit, postavit či získávat peníze na rozvoj. Rektor před odvysíláním filmu poslal Maříkovi e-mail, ve kterém snímek kritizuje za jednostrannost. „Proto bych velmi důrazně doporučoval, aby k vysílání dokumentu nedošlo, a chtěl bych Vás jako ředitele ústavu coby rektor požádat o zastavení vysílání, či přesněji řečeno Vám zastavení vysílání v zájmu ČVUT uložit,“ napsal podle serveru Petráček. „Dle našeho názoru jde o zjevný projev šikanování podřízeného nadřízeným, resp. tzv. bossing,“ uvedli zaměstnanci v prohlášení.

Čtěte více: FAMU ve varu. Hřebejk, Bartoška, Strach a Sláma se přou o slavnou školu

Související články