1 Turecko po místních volbách

Ztráta Ankary a Istanbulu vyvolává napětí. Šéf opoziční strany dostal několikrát pěstí

, NOVÉ

Témata: , ,

Příznivci turecké vládní strany v neděli v Ankaře napadli šéfa největší opoziční strany Kemala Kiliçdaroglua. Ten se spolu s novým starostou a kolegou ze své strany Mansurem Yavaşem účastnil pohřbu tureckého vojáka zabitého při střetech s kurdskými separatisty. Z páteční smrti celkem čtyř vojáků obvinily některé provládní deníky právě Kiliçdarogluovu Lidovou republikánskou stranu (CHP), jejíž kandidáti vyhráli v nedávných místních volbách v Ankaře a v Istanbulu.

„Jsi spokojený, Ekreme?“ nadepsal například o víkendu turecký provládní list Günes svůj článek o úmrtí čtyř vojáků, k němuž na titulní straně připojil i fotku Ekrema Imamoglua (CHP). Toho minulý týden ústřední volební komise oficiálně uznala za starostu Istanbulu. Imamoglu v místních volbách 31. března těsně porazil kandidáta vládní strany, která tak po dvou dekádách přišla o vedení největšího tureckého města.

Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) přišla po dvou dekádách také o vedení radnice v Ankaře, což zřejmě přispělo i k napětí na nedělním pohřbu tureckého vojáka, jehož se účastnil i starost Yavaş. Šéf opozice Kiliçdaroglu dostal v davu několikrát pěstí do obličeje, než ho policie odvedla davem do bezpečí.

„Byl tam hlavní šéf bezpečnosti i místní policejní ředitel a nikdo z nich se nás nesnažil chránit,“ uvedl k nedělními incidentu člen vedení CHP Yildirim Kaya, který vyzval k demisi tureckého ministra vnitra Süleymana Soylua. Ten totiž v minulosti podle opozičních médií vyzýval Turky, aby nedovolili politikům z CHP účast na pohřbech tureckých vojáků zabitých v bojích s kurdskými separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK).

Turecká vláda považuje PKK za teroristickou organizaci a CHP za jejího spojence. Kvůli tomu prokuratura obvinila z podpory terorismu už několik politiků z CHP, včetně poslanců.

Kvůli nedělnímu útoku na šéfa CHP zatkla policie šest lidí, včetně muže, který je členem vládní strany AKP. Mluvčí strany Omer Celik oznámil, že zatčený Osman Sarigun bude ze strany vyloučen.

Napětí panuje stále kolem vítězství opozice v Istanbulu, kde výsledky voleb AKP už dříve napadla. Ani po jejich přepočítání nesouhlasí se závěrem ústřední volební komise a žádá opakování voleb.

Podle spekulací některých médií se vládní AKP mimo jiné obává, že po ovládnutí radnice v Istanbulu začne opozice vyšetřovat rozdělování peněz z kasy tohoto 15milionového města za vlády AKP, a může tak odhalit korupci.

Nový starosta Ekrem Imamoglu už minulý týden, den po nástupu do úřadu, požádal o kopie údajů a smluv z radničních databází. To mu ale v pátek zakázal turecký správní soud. Imamoglu totiž do týmu, který má zakázky prověřit, jmenoval i tři experty mimo radniční personál.

Podle radního vládní strany AKP Abdullaha Gülera porušil Imamoglu zákon, když chce umožnit přístup do radničních databázi i lidem bez bezpečnostní prověrky. „Myslím, že se dopustil zločinu. Jde o krádež osobních dat, za což hrozí dva až čtyři roky vězení,“ řekl Güler místnímu deníku. „Navíc mluvíme o někom, jehož mandát je stále sporný,“ dodal radní z AKP.


V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,