1 Moderní ochrana před zvěří

VIDEO: Japonské farmy hlídá robotický vlk. Chrání úrodu, odhání divočáky i děti

, NOVÉ

Témata: ,

Jak zatočit s divokou zvěří, která každoročně zničí tuny úrody po celé zemi? Japonci možná našli řešení. Vyrobili démonicky vapadajícího robotického vlka, který již chrání několik rýžových farem. Kromě divočáků ovšem „plaší“ i děti místních, informuje televize Asahi.

„Super monstrózního vlka“, jak je čtyřnohý robot na solární energii pokřtěn, si již mohlo vyzkoušet pár japonských farem v prefektuře Čiba. Díky jeho úspěšnosti se příští měsíc dočká masové produkce. Je 65 centimetrů dlouhý, 50 centimetrů vysoký, pohání ho úsporné solární baterie a jeho tělo pokrývá falešná srst.

O zapůjčení či zakoupení prototypu si mohli zemědělci zažádat už vloni v červnu. „První věc, které si lidé všimnou nejdříve, jsou děsivé svítící červené oči a bílé tesáky,“ říká jeden z farmářů, který se rozhodl na pár měsíců si pronajmout vlka-robota.

Jakmile robot zaregistruje blížící se zvířata, jeho oči se rozsvítí a začne hlasitě výt, přičemž dokáže zaznamenat zvěř v okruhu jednoho kilometru. Umí ze sebe vydat hned několik různých zvuků, aby si na ně jiná zvířata nezvykala tak jednoduše.

Přestože šlo o nepohyblivou testovací verzi, použití netradičního robota se zřejmě už teď vyplatí. Odborníci tvrdí, že se míra zničené úrody v místech, kde „démonický vlk“ hlídá, značně snížila. Zatímco se divoká zvířata lekají nového strážce farmy, ptáci si z něj nic nedělají a nadále ničí pole.

Úsměvné je, že se „vlka“ kromě divokých prasat a srnek lekají i děti místních. „Dcera i její kamarádky za mnou přiběhly s tím, že v polích straší. Neměly daleko k slzám,“ říká s úsměvem paní Himeko, která bydlí nedaleko jedné z rýžových farem.

Jeden robot bude stát 514 tisíc jenů, což je v přepočtu zhruba 100 tisíc korun. Menší farmáři ale mohou zaplatit mnohem méně, pokud se místo koupě rozhodnou jen pro pronájem robotického vlka.

Čtěte také: Česko herní velmoc? Nová hra Chuchel je nominována na herního Oscara

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.