1 Moderní ochrana před zvěří

VIDEO: Japonské farmy hlídá robotický vlk. Chrání úrodu, odhání divočáky i děti

, NOVÉ

Témata: ,

Jak zatočit s divokou zvěří, která každoročně zničí tuny úrody po celé zemi? Japonci možná našli řešení. Vyrobili démonicky vapadajícího robotického vlka, který již chrání několik rýžových farem. Kromě divočáků ovšem „plaší“ i děti místních, informuje televize Asahi.

„Super monstrózního vlka“, jak je čtyřnohý robot na solární energii pokřtěn, si již mohlo vyzkoušet pár japonských farem v prefektuře Čiba. Díky jeho úspěšnosti se příští měsíc dočká masové produkce. Je 65 centimetrů dlouhý, 50 centimetrů vysoký, pohání ho úsporné solární baterie a jeho tělo pokrývá falešná srst.

O zapůjčení či zakoupení prototypu si mohli zemědělci zažádat už vloni v červnu. „První věc, které si lidé všimnou nejdříve, jsou děsivé svítící červené oči a bílé tesáky,“ říká jeden z farmářů, který se rozhodl na pár měsíců si pronajmout vlka-robota.

Jakmile robot zaregistruje blížící se zvířata, jeho oči se rozsvítí a začne hlasitě výt, přičemž dokáže zaznamenat zvěř v okruhu jednoho kilometru. Umí ze sebe vydat hned několik různých zvuků, aby si na ně jiná zvířata nezvykala tak jednoduše.

Přestože šlo o nepohyblivou testovací verzi, použití netradičního robota se zřejmě už teď vyplatí. Odborníci tvrdí, že se míra zničené úrody v místech, kde „démonický vlk“ hlídá, značně snížila. Zatímco se divoká zvířata lekají nového strážce farmy, ptáci si z něj nic nedělají a nadále ničí pole.

Úsměvné je, že se „vlka“ kromě divokých prasat a srnek lekají i děti místních. „Dcera i její kamarádky za mnou přiběhly s tím, že v polích straší. Neměly daleko k slzám,“ říká s úsměvem paní Himeko, která bydlí nedaleko jedné z rýžových farem.

Jeden robot bude stát 514 tisíc jenů, což je v přepočtu zhruba 100 tisíc korun. Menší farmáři ale mohou zaplatit mnohem méně, pokud se místo koupě rozhodnou jen pro pronájem robotického vlka.

Čtěte také: Česko herní velmoc? Nová hra Chuchel je nominována na herního Oscara

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.