Tomanův překvapivý zákaz glyfosátu na polích zasáhne i Agrofert

Zákaz glyfosátu

Tomanův překvapivý zákaz glyfosátu na polích zasáhne i AgrofertNové
Domov

nin Echo24

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho plošná aplikace. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě. Glyfosát se používá převážně v zemědělství, kde kromě ničení plevelů slouží i k dozrávání obilí a dalších plodin před sklizní. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že je krokem ministerstva zaskočen. Naopak ekologové z Hnutí Duha rozhodnutí ministerstva vítají.

„Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Pýcha řekl, že plošný zákaz je špatný, ministerstvo o něm podle něj se svazem aktuálně nediskutovalo. Svaz tak bude chtít po ministerstvu vědět, jak to přesně myslí s výjimkou používání v případě, že není možný jiný účinný postup. Svaz se však podle něj snažil omezovat využívání glyfosátu už nyní.

O zákazu informovaly Lidové noviny (LN), které glyfosát označují za nebezpečný. Podle ministerstva se loni v ČR spotřebovalo 750 000 litrů glyfosátů, v roce 2013 pak 935 000 litrů. Jako velká většina zemědělců využívá glyfosát i zemědělský koncern Agrofert, ten navíc patří i mezi firmy, které glyfosát v ČR distribuují. Vydavatel LN i společnost Agrofert spadají do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Glyfosát také Agrofert využil k tomu, aby zničil svému konkurentovi v zemědělství úrodu za více než čtyři miliony korun. Pole farmáře Bohumíra Rady nechala firma spadající pod Agrofert, v tu dobu ještě patřící Andreji Babišovi, postříkat herbicidy v roce 2015.

Čtěte více: Babišova firma zničila konkurenci úrodu herbicidy

Evropská komise loni v prosinci prodloužila licenci na používání glyfosátu o pět let. Komise to zdůvodnila prohlášením, že po důkladném posouzení všech dostupných údajů o glyfosátu dospěla k závěru, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se laická veřejnost obává. Rovněž upozornila na to, že za schvalování, používání nebo zákazy přípravků na bázi glyfosátu zodpovídají jednotlivé členské státy, pokud jde o jejich používání na jejich územích. Komise dodala, že v EU se schvalují pouze látky, pro které existují objektivní důkazy bezpečného používání. „To sice obnovilo schválení účinné látky glyfosát, současně však umožnilo členským státům, aby na národní úrovni rozhodly o omezení jejího použití,“ dodalo české ministerstvo.

Ekologické organizace krok ministerstva vítají, přály by si však zákaz využívání glyfosátu i na veřejných prostranství nebo omezení prodeje pro neprofesionální používání. „Zcela bez glyfosátu se už obejdou některá města, například Louny nebo Mělník, od roku 2017 také Brno,“ dodali ekologové.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Americká biotechnologická společnost Monsanto, která vyrábí přípravky na ochranu rostlin, čelí několika tisícům žalobám. V červenci prohrála soudní spor i 289 milionů dolarů (více než 6,4 miliardy korun). Podle rozsudku mimo jiné Roundup, který obsahuje právě glyfosát, způsobil rakovinu muži z Kalifornie.

Čtěte více: Odškodnění za Roundup. Porota nařídila firmě Monsanto zaplatit 289 milionů USD