Jasné ne uznávání protilátek. Toto nebude rozhodovat vláda, řekl Vojtěch

UZNÁVÁNÍ PROTILÁTKOVÝCH TESTŮ

Jasné ne uznávání protilátek. Toto nebude rozhodovat vláda, řekl Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o uznávání protilátkových testů. Foto: Úřad vlády ČR
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Uznání protilátek proti covidu jako doklad bezinfekčnosti se opět vzdálilo. Zamítavě se k návrhu některých expertů vyjádřila podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i rada vlády pro zdravotní rizika na pondělním zasedání. Pro to, aby lidé s dostatkem naměřených protilátek byli považováni za bezinfekční – stejně jako očkovaní – se vyslovil třeba premiér Andrej Babiš (ANO). Vojtěch v pondělí řekl, že klinická skupina ministerstva zdravotnictví dala jasné stanovisko, že přítomnost protilátek v těle není předpoklad bezinfekčnosti. Debata nad jejich uznáváním bude podle něj probíhat i nadále, rozhodnutí ale nemá být politické.

„Pokud jde o testování protilátek, stále o tom vedeme debatu. Zasedala k tomu klinická skupina ministerstva zdravotnictví, která dala poměrně jasné stanovisko, že skutečně není možné brát pouhou přítomnost protilátek jako předpoklad toho, že je člověk bezinfekční,“ řekl Vojtěch na pondělní tiskové konferenci. Dodal, že ohledně protilátek nepanuje jednotný odborný názor a debata nad tímto tématem bude probíhat i nadále. Pondělní rada vlády pro zdravotní rizika k tomu však také vydala zamítavé stanovisko.

Podle Vojtěcha by rozhodnutí o uznávání určité hladiny protilátek nemělo být rozhodnutím politickým. „Já si nemyslím, že toto má být rozhodováno politicky, že to má být rozhodováno ministrem zdravotnictví nebo vládou. Na tom se musí skutečně shodnout odborníci. Každý na to má nějaké názor, jak to tak bývá v období pandemie,“ řekl. Česko by podle něj mělo počkat v této věci na stanovisko nějaké mezinárodní autority, zmínil například ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí).

„Ne nadarmo je to tak, že v tuto chvíli je jediná země, která k tomu přistoupila, Rakousko. Žádnou jinou zemi, která by brala přítomnost protilátek jako jasný důkaz o bezinfekčnosti, neznám,“ uvedl Vojtěch. Kromě sousedního Rakouska (naměřené protilátky v posledních 3 měsících) však v Evropě uznává protilátky ještě Černá Hora (lidé se ale musí prokázat hodnotami naměřenými v posledních 30 dnech).

Na tom, že ve 180 dnech od prodělání covidu-19 lidé mají dostatečné množství protilátek, aby byli bezinfekční, podle něj panuje všeobecná shoda.

Vojtěch už na začátku července během sněmovních interpelací prohlásil, že české ministerstvo nyní uznávání protilátek, jako předpoklad bezinfekčnosti, nechystá.

Lidi s protilátkami je zbytečné očkovat, míní epidemiolog Beran

Například epidemiolog Jiří Beran považuje jako dostatečnou imunizaci u lidí, kteří covid prodělali, hladinu protilátek kolem 300 jednotek. Podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly by taková hladina mohla být okolo 200 jednotek. Oba epidemiologové to řekli v neděli v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Více jsme psali zde.

Beran považuje 300 jednotek za dostatečnou hladinu, která je srovnatelná s hladinou lidí po očkování. „Je to kolem 300 jednotek. Takového člověka je zbytečné očkovat,“ řekl Beran. Podle Prymuly by kritickou hladinu protilátek měla určit odborná komise. „Dovedu si představit, že lidé s hladinou kolem 200 jednotek by mohli být chráněni,“ řekl.

Pro uznávání protilátek se vyslovil i Babiš

Premiér Babiš na začátku minulého týdne v rozhovoru pro televizi řekl, že chce, aby lidé s dostatkem naměřených protilátek byli považováni za bezinfekční, stejně jako očkovaní nebo testovaní. „To bychom měli dořešit už konečně. Říkal jsem panu ministrovi Vojtěchovi, aby ti naši experti konečně řekli – jak je to v Rakousku – že ty protilátky jsou imunita. To nás ještě čeká to rozhodnutí,“ řekl Babiš.

Babiš přiznal, že z důvodu vysokého množství protilátek se zatím nenechala očkovat jeho dcera Vivien, ačkoli sama nemocí vědomě neprošla. „Frederik se rozhodl, že se naočkuje, protože – jak říkají lidi, kteří chodí na Chodov – věčné testování je opruz. A Vivien má zatím vysoké protilátky,“ řekl premiér.

Stejný problém – jako premiérova dcera – má však významná část veřejnosti. Nemocí sice tito lidé vědomě neprošli, ale na protilátkovém testu zjistili, že jich mají tolik, jako kdyby covidem-19 v nejbližší době opravdu prošli. Nemohou se však prokázat potvrzením o prodělané nemoci, protože jim ho může lékař vydat pouze na základě pozitivního testu z minulosti. Ten ale nemají, a tak uvíznou ve známém koloběhu testování, popřípadě očkování.

 

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články