Maláčová zakázala ministerstvu sdělovat informace bez jejího schválení
POSKYTOVÁNÍ INFORMACÍ
Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za její nedávné nařízení, podle něhož bez jejího souhlasu nesmějí pracovníci resortu poskytovat novinářům a poslancům žádné informace. Výbor ji vyzval, aby příkaz zrušila.
Na postup ministerstva si stěžoval vládní poslanec Aleš Juchelka z ANO. Od ministerstva nedostal vyžádané údaje o plánech pro budoucí čerpání peněz z EU. Úředníci se odvolali na příkaz a doporučili mu, aby se raději obrátil na ministerstvo pro místní rozvoj, kde je komunikace jednodušší.
„Když jsem to četl, tak jsem se urazil. Toto není komunikace s koaličním partnerem,“ řekl Juchelka. Podle něj to vypadá, jako by ministerstvo práce mělo co tajit.
O nařízení informovala některá média. V pokynu stojí, že bez výslovného souhlasu Maláčové nesmějí pracovníci ministerstva, sociální správy, inspekce práce, úřadu práce či výzkumného ústavu práce vystupovat v médiích a poskytovat novinářům, ale také poslancům žádné informace a materiály.
Podle poslankyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové Maláčová svým příkazem porušuje jednací řád Sněmovny. „Jako poslanci máme možnost si žádat o informace nejen ministryni, ale i další pracovníky a úřady. Paní ministryně by se měla ve věci jednacího řádu dovzdělat,“ vzkázala Pekarová Adamová.
Náměstek ministerstva práce pro legislativu Petr Hůrka řekl, že by opatření komunikaci mezi úřadem a poslanci bránit nemělo. „My úředníci, kteří jsme ve státní službě či v pracovním poměru, jednáme jménem úřadu na základě pověření. Pokud ho nemám, opatřím si ho. Není možné, aby se úředník schovával za obecný pokyn,“ řekl Hůrka.
Vedení ministerstva chce zjistit, kdo z úředníků Juchelkovi odpověď poslal. To poslanci ale vadí. „V atmosféře, která na ministerstvu je, si pohlídám, jestli se tomu člověku něco stalo,“ řekl zástupcům resortu.
Výzvu ke zrušení příkazu podpořilo 11 z 12 přítomných členů a členek výboru. Vztahy mezi ním a Maláčovou jsou napjaté. Výbor si několikrát stěžoval na to, že na jeho jednání ministryně nechodí. Maláčová se bránila tím, že na zasedání je vždy, když může. „Jako ministryně mám i jiné povinnosti. Mojí prioritou je také řízení resortu,“ uvedla Maláčová. Dodala, že její účast je ve srovnání s jinými ministry na jiných výborech nadprůměrná.
Podle šéfky sociálního výboru Radky Maxové (ANO) přítomnost Maláčové rozhodně nadprůměrná není. Výbor už dřív ministryni poslal výzvu, aby na jeho jednání docházela. Ministerstvo dostalo rozpis termínů na půl roku dopředu. „Ne, že výbor má špatný vztah s paní ministryní, paní ministryně má špatný vztah s výborem,“ řekla Maxová.
Na jednání výboru často v minulém volebním období nechodila ani předchůdkyně Maláčové ve funkci a její stranická kolegyně Michaela Marksová. I ona obdržela oficiální výzvu, aby se do projednávání návrhů svého resortu zapojila a s poslanci chystané záměry probírala osobně.
Nezávislost úřadů a jejich odpolitizování měl zajistit služební zákon. Očekávalo se, že šéfové a šéfky státních institucí budou moci jednat a vystupovat samostatně bez tlaku politiků.