Pochybili čeští vyšetřovatelé v kauze Babiše mladšího? GIBS rozhodnutí odsouvá

Andrej Babiš mladší

Pochybili čeští vyšetřovatelé v kauze Babiše mladšího? GIBS rozhodnutí odsouváNOVÉ
Andrej Babiš mladší Foto:

Foto: Printscreen/ Televize Seznam

1
Domov

tk

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odkládá uzavření případu možného pochybení pražských vyšetřovatelů, kteří měli před dvěma lety okolnosti cesty Andreje Babiše ml. na Krym na starosti. Případ tehdy odložili. Původně měla GIBS případ uzavřít do půlky května, rozhodnutí se ale posouvá na červen nebo červenec. Sami pražští kriminalisté jsou v případě syna českého premiéra Andreje Babiše (ANO) zaseknutí, neboť dle svých slov nemají odpověď od švýcarských úřadů, které požádali o spolupráci a výslech Babiše ml.

Vyšetřovatelé případu údajného zavlečení Babiše ml. na Krym se nemohou pohnout z místa, protože ze Švýcarska, kde premiérův syn pobývá a má i tamní občanství, nepřišla odpověď na žádost o právní spolupráci. O tu požádali již před několika měsíci. Už na konci loňského roku se právník Babiše ml., Petr Topinka, nechal pro server iRozhlas.cz slyšet, že jej a jeho klienta švýcarská policie dosud nekontaktovala. „Z naší strany tomu nic nebrání,“ uvedl advokát pro Echo24 v únoru. Podobně hovoří advokát i nyní.

Do poloviny května měl GIBS rozhodnout o tom, zda čeští kriminalisté v případě údajného zavlečení syna předsedy vlády na Krym pochybili. Ti totiž již v roce 2017 pátrání po Andreji Babišovi ml. ukončili, aniž by jej našli a vyslechli. Rozhodnutí se však nyní odsouvá.

„Vyvstala potřeba doplnit prověřování ještě o další úkony trestního řízení, což je zcela standardní situace. Časový předpoklad je červen nebo červenec,“ řekl serveru iRozhlas.cz Ondřej Šťastný z Městského státního zastupitelství v Praze. Zda je důvodem odkladu právě absence výpovědi premiérova syna, Šťastný serveru iRozhlas.cz neřekl. Rozebírat jednotlivé úkony trestního řízení nemůžeme, odpověděl.

S premiérovým synem loni ve Švýcarsku hovořili redaktoři serveru Seznam Zprávy. Andrej Babiš ml. v reportáži serveru Seznam Zprávy natočenou na skrytou kameru obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle svého syna chtěl, aby opustil ČR kvůli vyšetřování padesátimilionové dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo poblíž středočeských Olbramovicích. Předseda vlády toto tvrzení popírá, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Advokát Babiše ml. už loni řekl, že jeho klient je v ambulantní péči nemocnice ve švýcarské Ženevě. „Že by byl úplně bezmocný, to není. Ale má vážné problémy,“ řekl pro server iRozhlas.cz Topinka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kauza Babiš mladší: Švýcarská policie chce mluvit s autory reportáže