Protiimigrantská rétorika neměla při volbách ohlas, vyplývá ze zprávy ministerstva

Komunální volby 2018

Protiimigrantská rétorika neměla při volbách ohlas, vyplývá ze zprávy ministerstvaNOVÉ
Billboard ČSSD v Havířově při komunálních volbách v roce 2018 Foto:

Foto: Facebook/ Honza BK

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Protiimigrantská, protimuslimská a protiromská rétorika nenašla před říjnovými komunálními volbami mezi voliči velký ohlas. Vyplývá to ze zprávy o extremismu za poslední čtvrtletí loňského roku, kterou na webu zveřejnilo ministerstvo vnitra. Anarchistické a radikálně komunistické skupiny se v posledních třech měsících roku 2018 výrazně neprojevovaly. Nejefektivněji extremistickou scénu podle zprávy ovlivňovaly tzv. kvazi-mediální projekty.

V říjnových volbách tradiční pravicově extremistické strany propadly, do zastupitelstev se podle zprávy dostali jen jednotlivci za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) a Národní demokracii (ND). „Xenofobní témata, které se obě strany v předvolební kampani snažily nastolit, neměla na lokální úrovni ohlas,“ uvádí zpráva.

Mladší aktivisté, kteří byli dříve spojeni s Dělnickou mládeží, navíc DSSS přestali podporovat. Někteří z nich se začali angažovat v Národní a sociální frontě. Tato organizace absorbovala většinu výraznějších postav Dělnické mládeže. DSSS tak podle vnitra přišla o jazykově vybavené jedince, kteří byli schopni navazovat kontakty v zahraničí.

Xenofobní aktivisté podle zprávy reflektovali aktivitu orgánů v trestním řízení proti nenávistným projevům, včetně obsahu na internetu. To, že bylo v případech zahájeno trestní řízení, pak mělo podle vnitra vliv na snižování radikality jejich projevů.

V alternativní mediální scéně nebyla podle zprávy nastolena žádná nová témata. Fungoval podle ní osvědčený model, kdy kvazi-mediální projekty šířily různé konspirační teorie, chtěly vyvolat strach z migrantů, Romů nebo homosexuálů a kritizovaly seriózní média.

„Za úspěch kvazi-mediálních projektů lze považovat i fakt, že z veřejné diskuse nad legitimními společenskými problémy se v některých případech vytrácejí racionální argumenty a jsou nahrazeny polemikami o tom, jakým způsobem je o těchto problémech diskutováno,“ uvádí dokument.

Na levicové scéně byly v posledním čtvrtletí loňského roku patrné intenzivní aktivity na podporu squattingu, které souvisely s rozhodnutím soudů ohledně Autonomního sociálního centra Klinika. Ústavní soud odmítl stížnost proti vyklizení Kliniky loni v listopadu, budova byla vyklizena v polovině ledna. Některé anarchistické kolektivy se podle zprávy zapojovaly do aktivit s ekologickým podtextem.

V prosinci se v Praze uskutečnil sjezd Komunistického svazu mládeže, kterého se účastnili i zástupci Levé perspektivy. „Dopad těchto extremistických uskupení byl však nadále zanedbatelný,“ doplňuje zpráva.

Velký ohlas ve veřejném prostoru vyvolala podle zprávy smrt českého vojáka při střelbě afghánského vojáka přímo na vojenské základně v provincii Herát. Na událost reagovaly subjekty, které dlouhodobě kritizují NATO a účast českých vojáků v zahraničních misích. Zpráva o extremismu připomíná také případ Slováka Dominika Kobulnického, který je viněn z přípravy teroristického útoku v Česku. Jeho kauzu začal soud projednávat na konci ledna.

V kapitole o rizicích spojených s náboženským extremismem je dále krátce uvedeno, že prezident Miloš Zeman loni v izraelském parlamentu slíbil, že udělá vše pro to, aby se otevřela česká ambasáda v Jeruzalémě. Předtím uvedl, že nevidí Pásmo Gazy jako nezávislý stát, protože tamní vládní hnutí Hamás vnímá jako teroristickou organizaci. „Tato problematika je v muslimském, zejména arabském světě, vnímána velmi citlivě,“ podotýká dokument.

Zpráva se na závěr zmiňuje o říjnovém průzkumu společnosti STEM, podle které má 71 procent veřejnosti strach z uprchlíků, kteří by se usadili v Česku. Strach z rozšíření islámu v souvislosti s příchodem migrantů pociťuje podle průzkumu 86 procent lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Komunální a senátní volby vystavily stopku extrémistům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články