1

Thajci volí poprvé od puče roku 2014 parlament. Generálové doufají, že zůstanou u moci

,

Témata: ,

V Thajsku v neděli začaly parlamentní volby, z nichž by po pěti letech od vojenského převratu měla vzejít demokraticky zvolená vláda. Největší šance uspět ale má nynější šéf vojenského režimu, premiér Prajutch Čan-Oča. Jedinou větší hrozbou pro něj podle komentátorů může být jen Strana Thajců, která sdružuje příznivce bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 místního času (2:00 SEČ) a uzavřeny by měly být v 17:00 místního času (11:00 SEČ).

Lidé hlasují o složení 500členné dolní komory parlamentu. O sestavě 250členné horní komory rozhoduje podle nové thajské ústavy z roku 2017 armáda. Budoucího premiéra země pak vyberou členové obou parlamentních komor. To dává současnému šéfovi vojenské vlády rozhodující výhodu, protože pokud získá podporu senátu, stačí mu v dolní komoře získat jen 126 hlasů na to, aby pro něj nakonec zvedlo ruku potřebných 376 zákonodárců.

Poslední úspěšné volby, které se v Thajsku uskutečnily v roce 2011, vynesly k moci sestru bývalého premiéra Jinglak Šinavatrovou, jejíž vláda se ale v roce 2014 stala terčem masových pouličních protestů a nakonec byla sesazena pučem. Strana Thajců, která je s Šnavatrovými spojená, má přesto poměrně dobré vyhlídky na slušný volební výsledek, a to především díky tradičně silné podpoře na thajském venkově.

O zisk většího počtu křesel usiluje i Demokratická strana v čele se známým politikem Apchisitem Vedžadžívou. Zajímavým novým prvkem v hlasování je strana Budoucnost vpřed, v jejímž čele stojí mladý přitažlivý miliardář Tchanátchón Džuangrúngruangkit, který slibuje rozsáhlé reformy.

Čtěte také: České děti pohltila nová sociální síť. Hlavní hvězda má přes půl milionu fanoušků

OBRAZEM: Mnohaletá ostuda Prahy. Vedení města slibuje nádraží Vyšehrad konečně opravit

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.