Thajci volí poprvé od puče roku 2014 parlament. Generálové doufají, že zůstanou u moci

Thajci volí poprvé od puče roku 2014 parlament. Generálové doufají, že zůstanou u moci
Svět

Echo24

V Thajsku v neděli začaly parlamentní volby, z nichž by po pěti letech od vojenského převratu měla vzejít demokraticky zvolená vláda. Největší šance uspět ale má nynější šéf vojenského režimu, premiér Prajutch Čan-Oča. Jedinou větší hrozbou pro něj podle komentátorů může být jen Strana Thajců, která sdružuje příznivce bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 místního času (2:00 SEČ) a uzavřeny by měly být v 17:00 místního času (11:00 SEČ).

Lidé hlasují o složení 500členné dolní komory parlamentu. O sestavě 250členné horní komory rozhoduje podle nové thajské ústavy z roku 2017 armáda. Budoucího premiéra země pak vyberou členové obou parlamentních komor. To dává současnému šéfovi vojenské vlády rozhodující výhodu, protože pokud získá podporu senátu, stačí mu v dolní komoře získat jen 126 hlasů na to, aby pro něj nakonec zvedlo ruku potřebných 376 zákonodárců.

Poslední úspěšné volby, které se v Thajsku uskutečnily v roce 2011, vynesly k moci sestru bývalého premiéra Jinglak Šinavatrovou, jejíž vláda se ale v roce 2014 stala terčem masových pouličních protestů a nakonec byla sesazena pučem. Strana Thajců, která je s Šnavatrovými spojená, má přesto poměrně dobré vyhlídky na slušný volební výsledek, a to především díky tradičně silné podpoře na thajském venkově.

O zisk většího počtu křesel usiluje i Demokratická strana v čele se známým politikem Apchisitem Vedžadžívou. Zajímavým novým prvkem v hlasování je strana Budoucnost vpřed, v jejímž čele stojí mladý přitažlivý miliardář Tchanátchón Džuangrúngruangkit, který slibuje rozsáhlé reformy.

Čtěte také: České děti pohltila nová sociální síť. Hlavní hvězda má přes půl milionu fanoušků

OBRAZEM: Mnohaletá ostuda Prahy. Vedení města slibuje nádraží Vyšehrad konečně opravit