Britský úřad ICO vyšetřuje 30 organizací, včetně Facebooku, kvůli zneužití dat

Únik osobních dat

Britský úřad ICO vyšetřuje 30 organizací, včetně Facebooku, kvůli zneužití datNOVÉ 1
Svět

Britský úřad pro ochranu osobních údajů (ICO) vyšetřuje 30 organizací, včetně amerického gigantu Facebook, v souvislosti se zneužíváním osobních údajů uživatelů internetových sociálních sítí pro politické účely. Oznámil to dnes na svém webu tento úřad.

„V rámci mého vyšetřování týkajícího se využití osobních údajů a analýzy dat politickými kampaněmi, stranami, sociálními sítěmi a dalšími komerčními subjekty vyšetřuje ICO 30 organizací, včetně Facebooku,“ uvedla šéfka ICO Elizabeth Denhamová. ICO podle ní zkoumá, jak byly údaje z facebooku shromažďovány a jak byly v praxi v rámci politického marketingu využívány.

Facebook dnes uvedl, že do nepovolaných rukou prostřednictvím vyhledávání osob pomocí e-mailu či telefonu se mohla dostat identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard jeho uživatelů.

Facebook se dostal do problémů již po březnovém zveřejnění informací o tom, že spolupracoval s poradenskou firmou Cambridge Analytica, která získala data okolo 87 milionů jeho uživatelů a mohla je využít například v prezidentské volební kampani v USA. Vyšetřovatelé ICO už navštívili kanceláře společnosti v březnu.

Data z facebooku ovšem zajímají nepřeberné množství nejrůznějších subjektů, vesměs ale za účelem jejich komerčního využití.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Obří skandál Facebooku. Únik osobních údajů se mohl týkat dvou miliard lidí