Češi věří kapitalismu, Západ ne. Proč už fotbal nepatří Evropě. Jak vykuřovat barbarství
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Češi patří mezi pět zemí, kde je kapitalismus vnímán nejpozitivněji. Tvrdí to alespoň německý sociolog Rainer Zitelmann na základě zkoumání 21 zemí světa. Kladný vztah ke kapitalismu převažuje nad kritikou jen v Polsku, USA, Jižní Koreji, Japonsku a těsně i v České republice. Zitelmann je autorem knihy Deset největších omylů odpůrců kapitalismu. Rozhovor Daniela Kaisera s tímto misionářem kapitalismu si můžete přečíst v novém vydání Týdeníku Echo.
„Nejdřív si probereme stěžejní omyl, že kapitalismus může za chudobu a hlad a s tím spojenou nerovnost,“ říká Rainer Zitelmann. „Před 200 lety, ještě než kapitalismus vznikl, žilo 90 procent světové populace v extrémní chudobě. Dnes to není ani 10 procent. Nejvíc se chudobu dařilo vymýtit během posledních čtyřiceti let,“ dodává. Zajímavé údaje pak představuje při hodnocení vztahu Čechů ke kapitalismu.
Evropa a Amerika na pokraji ostré obchodní války. Ve chvíli, kdy by Západ potřeboval být jednotný a sladěný víc než kdykoli jindy od druhé světové války, se Evropa s Amerikou dostaly na hranu ostřejšího obchodního konfliktu, než jaký hrozil za časů Donalda Trumpa. Linie střetu zájmů a nedorozumění jsou dvě. Obě přinesly velké krize současného světa. Tažení za bezuhlíkovou ekonomiku, s ním související energetická krize a vysoká inflace. Více v analýze Lenky Zlámalové.
Fotbal už Evropě nepatří. Fotbalové mistrovství světa v Kataru provází jedna kontroverze za druhou. Nejdřív se mluvilo o korupci, Katar si údajně konání šampionátu koupil. Pak při stavbě stadionů zemřelo bezpočet dělníků, podle deníku The Guardian až 6500. Nakonec se západní progresivisté rozhodli Katařany vzdělat ohledně LGBT práv, což jim velmi rychle zarazila FIFA, když pohrozila žlutými kartami těm kapitánům, kteří si navlečou duhové pásky. Německý tým si při nástupu alespoň zakryl ústa na znamení údajného umlčování. Nejen o spojení politiky a fotbalu diskutovali tři fanoušci kopané. Dva bývalí kolegové z Echa, Ondřej Štindl, nyní v Deníku N, a publicistka Lucie Sulovská. Doplňoval je historik Martin Kovář, který se mimo jiné zabývá historií sportu. Debatu vedl Ondřej Šmigol.
Jak vykuřovat barbarství. V Divadle Husa na provázku se 11. listopadu konala premiéra inscenace Vykouření naší kauzy a vaší kauzy, která v režii Jiřího Havelky evokovala události, které před více než čtyřmi lety rozbouřily brněnské divadelní ovzduší. Podnítila je představení dvou her: Prokletí a Naše násilí a vaše násilí. Více o tom píše v eseji Milan Uhde.
Povím vám o sobě úplně všechno. Vystoupit veřejně před třiceti lety s přiznáním, že jste alkoholik, gambler, narkoman či vrah, bylo hodně odvážné. Když o svém problému s alkoholem promluvil v 90. letech herec Tomáš Hanák, byl to pro leckoho šok, nicméně otevřel téma, o kterém se doposud nemluvilo. Dnes se mluví o všem. Přiznání vlastních slabostí se nosí. Do televizních pořadů jsou vedle politiků, umělců a různých expertů zváni ti, kdo se proslavili jen tím, že šli s pravdou ven. Více v reportáži Alžběty Bublanové.
Německo a ruský plyn. Německý zelený ministr hospodářství a vicepremiér Robert Habeck vyrazil do Kataru už v březnu. Vracel se spokojen a optimisticky prohlašoval, že Katar má pro Němce plynu dost. Jenže žádná dlouhodobá smlouva z toho nebyla. I do staveb terminálů na LNG se Němci pustili později než jiné přímořské státy. První termínovaný obchod na patnáct let přišel až minulý týden. Po jeho oznámení ceny plynu na příští roky spadly. Myšlenky na to, kolik bychom všichni na cenách plynu ušetřili, kdyby se Němci zajistili hned na jaře a měsíce nelavírovali, se tak docela zbavit nelze, píše v komentáři Lenka Zlámalová.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.