Okamura s Hamáčkem se do sebe pustili kvůli migraci

DEBATA O MIGRACI

Okamura s Hamáčkem se do sebe pustili kvůli migraci
Tomio Okamura Foto: CNN Prima News
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura a ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se ostře střetli v předvolební debatě na Prima CNN News kvůli migraci. Všichni politici, včetně dalších zástupců stran z KSČM a hnutí ANO, se shodli na antiimigrační rétorice.

Okamura zkritizoval přijetí uprchlíků z Afghánistánu. „S tématem jsme přišli jako první a žádáme nulovou toleranci migrace a islámu. Ostatní souhlasili, aby se přijalo 170 islámských migrantů z Afghánistánu. Vláda jim měla domluvit azyl v jiné muslimské zemi. Když někdo říká, že muž je nadřazený ženě, tak to nesnesu,“ řekl Okamura.

Na to se do něj pustil Hamáček. „Kdybyste na nějakém jednání s islámskými zeměmi řekl, že jste proti islámu, tak vás vykopnou a zastavíte se až na schodech,“ reagoval ministr. Zároveň zopakoval, že je dlouhodobě proti nelegální migraci. „Migraci jsme popírali tak usilovně, že jsme do Maďarska poslali policisty. Za dobu, co jsem ve funkci, jsme dali 1,1 miliardy korun a pomáhali v Bosně. Máme dobře vyzbrojenou policii, kvóty jsme od začátku odmítali.“

„V případě, že by nebylo zbytí a někdo nelegálně masově proniká do ČR, má každá země a voják právo použít střelnou zbraň, aby ochránil občany. Řekové loni střelné zbraně používali, stříleli gumovými projektily,“ uvedl Okamura, který by rád zavedl speciální policejní jednotky pro kontrolu hranic. Jako správný příklad ochrany státu uvedl maďarský plot nebo turecko-řeckou hranici.

Násilnému zakročení proti migrantům se nebrání ani poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček. „Lodě vylodí lidi v Itálii. Co je problém je nechat vyjet na širé moře a nechat je potopit? Možné je všechno, buď to neumíte, nebo to nechcete. Lodě převážejí migranty do Evropy a když zamezíme dopravu, určitě to migraci zpomalí,“ myslí si poslanec.

Maďarský plot ohodnotil pozitivně nejen Okamura, ale také zástupce hnutí ANO Radek Vondráček. „Plot na maďarské hranici byl podle EU dříve špatný, nyní je dobrý. To nám dává za pravdu, že jsme se my, státy V4, nemýlili,“ řekl.

Celá debata se nesla v protiimigračním duchu. Podle průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News odmítá uprchlíky i naprostá většina Čechů. Nejčastěji to jsou voliči Volného bloku, Přísahy, SPD, KSČM i hnutí ANO.

 

Sdílet: