Vítězství Angličanů

Málo věcí dokáže Angličany tak zahřát u srdce, jako vítězství jejich fotbalových reprezentantů. Důležité úterní vítězství anglických reprezentantů nad Kolumbií a postup do čtvrtfinále mistrovství světa tak jindy chladné Angličany dostala do varu. Fanoušci přímo na stadionech zpívali oslavné ódy a experti a komentátoři v televizním studiu samou radostí z vítězství dokonce málem zničili okolní vybavení.

Fotbal je na britských ostrovech nesmírně populární a má zde dlouholetou historii, která je lemována úspěchy. Fanoušci anglického týmu by tak prohru již v osmifinále světového šampionátu v Rusku nesli nelibě. K tomu však díky výhře nad Kolumbijci nedošlo a vítězství na penalty dostalo Angličany do víru oslav. Například angličtí televizní komentátoři se na penalty nemohli ani dívat. Po vstřelení vítězného gólu Erica Diera však explodovala radost a komentátoři, včetně bývalého anglického reprezentanta Garyho Nevillea, při své divoké oslavě málem poničili studio.

Výbuch radosti je u Angličanů pochopitelný. Již několik let neměli žádný velký úspěch na mezinárodních turnajích. Navíc měli velikou smůlu na penalty, kvůli kterým již na světových šampionátech v letech 1990, 1998 a 2006. O Angličanech se v souvislosti s tím hovořilo, že jsou prokletí. Nyní však byla tato kletba prolomena.

Oba týmy vstoupily do zápasu opatrně, aby neinkasovaly jako první. První gól přišel až ve druhém poločasu, když byla po faulu na anglického kapitána Harryho Kanea odpískána penalta. Tu proměnil právě lídr týmu Albionu. Od té chvíle se zápas nesl ve znamení častých faulů a rozhodčí za ně udělil celkem osm žlutých karet.

Ostrovní fotbalisté se jednogólový náskok snažili udržet až do poslední chvíle zápasu, takže hrozili především Jihoameričané. Takto se například vytáhl anglický brankář Jordan Pickford.

Nakonec však ve čtvrté minutě nastavení Kolumbijci vyrovnali zásluhou Yerryho Miny. V následném prodloužení byli Angličané většinou statičtí a šance si vytvářel především jejich latinskoamerický soupeř. Zápas tak došel do, pro Angličany nepopulárního, penaltového rozstřelu. Angličany však opět zachránil brankář Pickford a ostrovní tým na penalty zvítězil 4:3.

Angličany nyní ve čtvrtfinále čeká tým Švédska, který taktéž v úterý porazil Švýcary 1:0.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.