Památník Lidice prohrál, musí dát Hamplovo jméno pod sousoší zavražděných dětí

Spor o autorství sousoší v Lidicích

Památník Lidice prohrál, musí dát Hamplovo jméno pod sousoší zavražděných dětíNOVÉ
Pomník dětských obětí války v Lidicích Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128100

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Památníku Lidice ve sporu se sochařem Jiřím Hamplem. Dovolání směřovalo proti rozsudku, podle kterého musí správa památníku doplnit Hamplovo jméno na informační desku u sousoší zavražděných lidických dětí. Informaci z justičních databází potvrdila Jitka Kubešová, mluvčí Krajského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance.

Plné odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím není v jeho internetové databázi dostupné. Krajský a Vrchní soud v Praze v minulosti dospěly k závěru, že Hampl je spoluautorem sousoší spolu se svou ženou Marií Uchytilovou.

Soudní spor začal po změně desky u pomníku v roce 2008. Hamplovo jméno na té nové nebylo, proto se začal dovolávat uznání svých autorských práv. Soudy konstatovaly, že na známém díle pracovali manželé společně. Uchytilová vytvářela hlavy dětí a Hampl těla. "Pravda vítězí - ale dá to fušku," řekl předloni Hampl poté, co verdikt potvrdil odvolací soud.

Představitelé Památníku Lidice dlouhodobě hájili názor, že pomník je dílem Uchytilové. Advokát památníku se u pražských soudů domáhal vypracování znaleckého posudku, který by určil, zda a jak se Hampl na tvorbě podílel.

Uchytilová na sousoší Památník dětským obětem války s Hamplem pracovala až do své nenadálé smrti v roce 1989. Své životní dílo umístěné v Lidicích, které nacisti vypálili v červnu 1942, nikdy nespatřila. Prvních 30 soch bylo instalováno v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Lidé si připomínají vyhlazení Lidic. Vesnici před 76 lety vypálili nacisté

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články