V Chemnitzu se očekává další demonstrace. Část přistěhovalců se bojí chodit do města

Nepokoje v Chemnitzu

V Chemnitzu se očekává další demonstrace. Část přistěhovalců se bojí chodit do městaAKTUALIZOVÁNO
Jeden z demonstrantů žádá zastavení přívalu imigrantů Foto:

FOTO: Reuters

2
Svět
Sdílet:

Do saského Chemnitzu přijíždí saský premiér Michael Kretschmer (CDU), který bude na fotbalovém stadionu společně se starostkou Barbarou Ludwig (SPD) debatovat s občany. Radikální pravice však pravděpodobně diskutovat nebude, hnutí Pro Chemnitz totiž svolalo demonstraci nedaleko stadionu v době, kdy se uskuteční debata politiků s obyvateli města.

Čtyři dny po vraždě 35letého muže, ze které jsou podezřelí muži syrské a afghánské národnosti, přijede do Chemnitzu saský premiér Michael Kretschmer. Ten plánoval návštěvu města již delší dobu, nyní však reaguje na vyhrocené dění v oblasti. Po vraždě muže totiž vyšly do ulic města tisíce protestujících, kteří se vymezovali proti cizincům a jak spolkové, tak zemské vládě, tedy zejména křesťanské demokracii (CDU).

Radikálně populistické uskupení Pro Chemnitz svolalo další demonstraci právě na čtvrtek. 

Po velkých demonstracích v posledních dnech zamířily do Chemnitzu posily od spolkové policie ze Saska, Saska-Anhaltska, Bavorska, Berlína, Hessenska či Durynska.

Na fotbalovém stadionu s kapacitou 15 tisíc lidí se očekává velká účast diskutujících. Jak spolková, tak zemská vláda nepokoje na ulicích odsoudily, stejně jako Organizace spojených národů (OSN). Ta se vyjádřila ústy komisaře pro lidská práva Said Raad al-Husseina. „Pohled na to, co se stalo v Chemnitzu, je skutečně šokující. Je nezbytné, aby to politici odsoudili,“ uvedl v prohlášení.

Část přistěhovalců se v Chemnitzu bojí chodit do centra města

Situace v Chemnitzu dospěla tak daleko, že se někteří přistěhovalci nyní bojí chodit do centra města. Důvodem jsou útoky na neněmecky vypadající osoby z neděle a pondělí. ČTK to ve čtvrtek řekl André Löscher z organizace RAA Sachsen pomáhající obětem pravicového násilí. Takovou situaci podle svých slov ještě v podkrušnohorském městě nezažil.

„Právě tak působí pravicové násilí – celá skupina lidí je jím zastrašena a znejistěna,“ říká o dopadu napjaté situace ve čtvrtmilionovém městě na část přistěhovalců Löscher. „Atmosféra a obrázky z neděle a pondělí ještě působí,“ míní. „Lidé, s nimiž už dlouho pracujeme, nám říkají, že třeba jejich známí teď zvažují, jestli vůbec mohou jít do centra, a raději si řeknou, že se tomu teď vyhnou,“ líčí Löscher.

Muž, který pro neziskovou organizaci pracuje už deset let, podobnou situaci ve městě ležícím nedaleko českých hranic nepamatuje. „V Chemnitzu byly i dříve ojedinělé útoky, ale nikdy nic takovéhoto rozměru. To je něco nového, s jakou nenávistí tam ti lidé vystupovali,“ hovoří o nedělních a pondělních demonstracích, které přišly po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí dva mladíci ze Sýrie a Iráku.

Kvůli řadě napadení, jejichž oběťmi se stali třeba občané Bulharska, Sýrie, Afghánistánu, ale i Německa, vydala dokonce i sama organizace RAA Sachsen v pondělí varování migrantům, aby se raději vyhnuli centru města. Zatím další takové nechystá, i když upozorňuje, že problémy mohou přijít, jak při dnešní, tak při sobotní demonstraci pravicových uskupení.

Změnit současnou atmosféru nemusí být podle Löschera vůbec jednoduché. „Je potřeba jiné klima ve městě, aby se zase všichni lidé mohli volně a beze strachu pohybovat,“ zdůrazňuje. Prvním krokem ke změně podle něj musí být posílení policejních hlídek, kterými dá stát jasně najevo, že se stará o bezpečnost všech. Jasně se podle něj k situaci musí postavit také politici a především většinové obyvatelstvo, které dá i na ulici zřetelně najevo, že „tohle není náš Chemnitz“. Stát by se to mohlo už v pondělí, kdy se ve městě chystá velký koncert proti pravicovému radikalismu.

Čtěte také: Vyhrocené dění v Chemnitzu. Pravicoví politici zveřejnili zatykač na údajné vrahy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články