1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Havel a Klaus, Trump a Kim

NOVÉ

Témata:

Na titulní stránce nového čísla Týdeníku Echo je fotografie Václava Havla ze vzpomínkové knihy psycholožky Jitky Vodňanské. Čtenářsky přitažlivé memoáry jsou z poloviny věnovány jejich důvěrnému vztahu a představují cenný zdroj mimo jiné dosud nepublikovaných Havlových dopisů. Nad tím, jak tyto vzpomínky prokreslují dosud známý obraz významné osobnosti našich moderních dějin, se zamýšlí Jiří Peňás v rubrice Umění a kritika. Mimochodem, Jiří Peňás přispěl do čísla i objevným rozhovorem s mladým výtvarníkem Markem Škubalem.

Je kuriózní, že v tomto čísle Týdeníku Echo se „potkávají“ dávní rivalové Václav Havel a Václav Klaus. Havel, jak řečeno, je připomenut díky Jitce Vodňanské, druhý Václav se připomíná sám: poměrně rozsáhlá analýza, na níž se podíleli i jeho současní spolupracovníci, nese název Obrana demokracie před liberální demokracií (podtitul zní Manifest Institutu Václava Klause). Říká se v ní mimo jiné toto: „Pojem liberální demokracie není neutrálním politologickým termínem, stal se v současnosti propagandistickým heslem. (...) Jeho smyslem je zúžit pojem demokracie – jako obecného prostoru a mechanismu pro otevřenou politickou soutěž – na jednu jedinou podobu uspořádání společnosti. A tím vlastně demokracii jako takovou sprovodit ze světa.“

Zatímco dva čeští prezidenti se sešli jen virtuálně, summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una byl skutečný. V čísle jsou mu věnovány tři texty, mimo jiné Salon Týdeníku Echo, kam přijal pozvání i současný velvyslanec Jižní Koreje v České republice. Ten se prezentuje jako „opatrný optimista“ a říká: „Sedmdesát let byl v Severní Koreji autoritativní režim založený na nepřátelství k USA. Celá společnost byla udržovaná mimo jiné na tomto nepřátelství. Teď se ale možná tento základní tón změní. Už jsme to mohli sledovat na produkci severokorejské zpravodajské agentury. Ta najednou začíná o Americe psát jako o zemi, se kterou je možné spolupracovat. Myslím, že pokud jde o domácí politiku, bude tento summit pro Kima náročný.“

O vlivu krátkodobých pronájmů bytů turistům na cenu nemovitostí v atraktivních velkoměstech, mezi něž patří i Praha, píše Lanka Zlámalová. Rozhovor s německým politologem Wernerem Weidenfeldem přivezl z Berlína Daniel Kaiser a důkazy o tom, že dezinformace spíš než z Kremlu pocházejí od novinářů ve službách Agrofertu, předkládá Petr Holub.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.