1 VOLBY DO EP

Výsledek je tvrdá rána, řekl Hamáček. Změny ve vedení strany však nechystá

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Volební výsledek je pro ČSSD tvrdá rána, nedokázala voliče zaujmout správným tématem. Restart strany musí být silnější a jasnější. Novinářům to po zveřejnění výsledků řekl předseda strany Jan Hamáček. Sociální demokraté získali 3,95 procenta hlasů. Neobhájili tak ani jedno ze čtyř dosavadních křesel, do europarlamentu se nedostali. Hamáček dříve avizoval, že se špatný výsledek vedení strany nedotkne.

„Výsledek je tvrdá rána, to je fakt. Na analýzy příčin je asi brzy. Teď můžu asi říct, že jsme voliče nedokázali zaujmout tím správným tématem a jako vládní strana logicky nefungujeme jako protestní volba. Ta kampaň a hlavně ten výsledek dal jasnou zprávu, že ten restart sociální demokracie musí být silnější a jasnější,“ uvedl Hamáček. Podle něj se straně nepodařilo probudit „vnitřní sílu a výsledek bolí“.

Šéf ČSSD si „úplně nemyslí“, že by výsledek byl reakcí na účast ve vládě. Kampaň se podle něj týkala dvou témat – vztahu k EU a vztahu k premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Společnost se rozdělila na dvě skupiny – jedna, která pana premiéra podporuje, a ta šla logicky volit ANO, a druhá, která s panem premiérem nesouhlasí, a tím pádem logicky s celou vládou, a šla volit některou z opozičních stran,“ míní Hamáček.

Už dříve Hamáček avizoval, že pokud by sociální demokraté v evropských volbách neuspěli a nezískali žádný mandát, na podobu vedení strany to nebude mít vliv. Výsledky eurovoleb by neměly destabilizovat ani vládní koalici a českou politickou scénu, řekl Hamáček před zveřejněním výsledků. 

Podle Hamáčka výsledky odpovídají rozložení politických sil v Česku. ČSSD i ANO získaly méně hlasů, než čekal. „Vládní strany tratily. U nás je problém dvojnásobný. Jsme nejen vládní, ale i levicová strana. Je tu efekt vysávání voličů hnutím ANO,“ řekl Hamáček. Sociální demokraté podle něj chtějí v Babišově vládě „hrát roli levicového rebela“.

Předseda ČSSD řekl, že se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok na podzim. Témata, která by měla sloužit jako základ pro krajskou volební kampaň, vzejdou z programových konferencí.


Čtěte dále: Co odhalil audit: smlouvu o odměně pro šéfa podepsala Fajtova podřízená

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.