Britský dokument pro diplomaty: Moskva je „vinna bez sebemenších pochyb“

Britský dokument k novičoku

Britský dokument pro diplomaty: Moskva je „vinna bez sebemenších pochyb“NOVÉ
Londýn ke kauze Skripal: Moskva je „vinna bez sebemenších pochyb“ Foto:

FOTO:

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britské velvyslanectví v Moskvě uspořádalo v úterý prezentaci pro zástupce zhruba osmdesáti ambasád, na níž prezentovalo poznatky Londýna ke kauze bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Ten byl otráven počátkem března v Británii armádním jedem novičok. Zatímco dosud Londýn označoval vinu Ruska za velmi pravděpodobnou, nyní tvrdí, že Moskva je „vinna bez sebemenších pochyb“.

UK Briefing by Tereza Pavelcová on Scribd

Britský dokument obsahuje chronologii útoku na Skripala a jeho dceru Juliji, které 4. března našla britská policie v bezvědomí na lavičce v jihoanglickém Salisbury. Popisuje látku novičok a uvádí seznam nepřátelských aktů Ruské federace za posledních dvanáct let.

Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman označil šestistránkovou prezentaci za velmi přesvědčivou. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na facebooku naopak označila britskou prezentaci za fiasko. „Na základě těchto šesti stránek se rozhodli o odpovědnosti cizího státu za chemický útok,“ napsala mluvčí.

Jon Huntsman listu Kommersant řekl, že prezentace, jejíž podklady zástupci zahraničních ambasád obdrželi, přesvědčila britské spojence o nutnosti být ve Skripalově kauze s Londýnem solidární. USA v reakci na aféru kolem bývalého ruského agenta vyhostily ze země 60 ruských diplomatů.

Vyhoštění Rusů z diplomatických misí v USA následovalo nedlouho poté, co Spojené království na údajný ruský útok odpovědělo vypovězením 23 ruských diplomatů. Celkem pak k dnešnímu dni 27 států světa vyhostilo 144 ruských diplomatů, z bruselského sídla NATO musí odejít dalších sedm akreditovaných Rusů.

Lucembursko se dnes podle agentury Bloomberg rozhodlo v souvislosti s kauzou Skripalových povolat z Moskvy svého velvyslance ke konzultacím.

Čtěte také: ON LINE: Vývoj kolem látky novičok

Servilita vůči Rusku, šíření dezinformací… Opozice tepe Zemana za úkolování BIS

Šlechtová hájí Zemana: Má právo chtít, aby BIS u nás hledala novičok

Skripal prosil v dopise Putina o milost, říká agentův spolužák. Kreml tvrzení odmítl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články