1 Úpadek poštovných dopisů

Počet doručených dopisů za 100 let klesl o dvě pětiny

NOVÉ

Témata:

České poště za 100 let fungování klesl počet doručených dopisů a dalších zásilek do dvou kilogramů o dvě pětiny na 389 milionů ročně. Za poklesem je zejména přechod lidí na jiné formy komunikace, zejména v mobilních sítích nebo na internetu. Počet poštovních poboček klesl zhruba o 300 na nynějších 3200. Vyplývá to z údajů České pošty a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Československá poštovní správa vznikla bezprostředně po založení samostatné republiky v listopadu 1918. Jejím základem se stalo ministerstvo pošt a telegrafů, jemuž podléhal poštovní, telegrafní, telefonní i radiokomunikační provoz. Vytvoření samostatného resortu pro odvětví, která dříve spadala pod rakouské ministerstvo obchodu, mělo zdůraznit jejich vzrůstající společenský a ekonomický význam a zároveň zvýšit kvalitu poskytovaných služeb.

Počet zaměstnanců pošty v prvorepublikovém Československu se pohyboval okolo 39 600, v současnosti Česká pošta zaměstnává přes 29 000 lidí a Slovenská pošta jich má přes 13 000.

Zatímco v současnosti se o rozvoz poštovních zásilek stará přes 5000 vozidel, před 100 lety tvořilo vozový park 2458 koněspřežných silničních vozů a saní a 355 poštovních vagónů. Na poště se ve 20. letech minulého století starali o téměř 2000 koní.

V roce 1919 měla tehdejší československá poštovní správa ztrátu 101 milionů československých korun, loni Česká pošta vykázala stomilionový zisk.

Čtěte také: Zamotaná povolební vyjednávání. Hraje se o Prahu i o Brno


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.