Exekutor chce po člence Kliniky 1,6 milionu korun. Zmrazil jí i výplatu a peníze na účtu

Náklady na vyklizení Kliniky

Exekutor chce po člence Kliniky 1,6 milionu korun. Zmrazil jí i výplatu a peníze na účtuNOVÉ
Autonomní centrum Klinika na Praze 3 Foto:

REPROFOTO: ČT24

Domov

Echo24

Exekutor, který měl na starosti vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově, vymáhá po člence kolektivu 1,6 milionu korun. Centrum to uvedlo na svém facebookovém profilu. Už dříve zástupci Kliniky uvedli, že exekutor člence zablokoval na osobním účtu 430 000 korun a zmrazil jí výplatu v práci. Skupina kolem centra neoprávněně obývala budovu bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici, jejíž majitel, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), ji v polovině ledna nechal exekučně vyklidit.

Exekutor Ivo Luhan v minulosti uvedl, že bude po člence Kliniky, která byla při exekuci uvedena jako povinná, vymáhat náklady na vyklizení.

„Exekutor Luhan zvýšil částku, kterou požaduje po člence našeho kolektivu, na 1 600 000. Na základě čeho se pro tuto částku rozhodl, nám zatím nesdělil. Je zřejmé, že jde o novou formu politické represe,“ uvedlo centrum na facebooku. Proti postupu exekutora se bude bránit u soudu.

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Od exekutora si jej v lednu převzala SŽDC, která jej chce přestavět na kanceláře. V polovině roku plánuje uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun.

Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Začínám pochybovat, jestli je přesun úředníků do Letňan myšlen vážně, říká Hřib

Petříček působí v rozporu se zájmy země, zuří komunisté a jdou za Babišem