Drahý aktivismus. Zástupkyně Kliniky musí zaplatit exekutorovi odměnu 290 tisíc Kč

Vyklizení Kliniky

Drahý aktivismus. Zástupkyně Kliniky musí zaplatit exekutorovi odměnu 290 tisíc KčAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Zástupkyně pražského Autonomního sociálního centra Klinika Tereza Virtová musí zaplatit exekutorovi Ivo Luhanovi přes 290.000 korun jako odměnu za vyklizení budovy. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 3, informovala Česká televize (ČT). O nákladech na samotnou exekuci, které exekutor vyčíslil na téměř milion korun, bude soud ještě rozhodovat.

„Soud rozhodl o první části exekuce – odměně pro exekutora (290.400 Kč). Soudkyně výši odměny pro exekutora potvrdila. Soud o částku týkající se nákladů na exekuci (exekutor požaduje 996.872 Kč) bude následovat,“ uvedlo centrum Klinika na svém facebookovém účtu.

Luhan požaduje peníze po člence kolektivu Kliniky Virtové. Zástupci sociálního centra už dříve uvedli, že exekutor zablokoval Virtové na osobním účtu 430.000 korun a zmrazil jí výplatu v práci. 

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili jej a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových aktivistům budovu na rok k bezplatné výpůjčce. Ti ji svépomocí i opravili.

Smlouva Klinice vypršela počátkem března 2016. V říjnu téhož roku budovu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance. SŽDC nechalo budovu vyklidit exekutorem letos v lednu.

Za údajně neoprávněné několikaměsíční užívání nemovitosti se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových soudí s kolektivem Autonomního sociálního centra Klinika a Terezou Virtovou o 360.000 korun. Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 3.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.