Sólista Klaus ml. jako jediný z Demokratického bloku podpořil Kotena z SPD

Sólista Klaus ml. jako jediný z Demokratického bloku podpořil Kotena z SPDNOVÉ
Domov

Obsazení bezpečnostního výboru

Michaela Cápová

Václav Klaus mladší (ODS) jako jediný poslanec z Demokratického bloku hlasoval pro to, aby byl Radek Koten (SPD) předsedou bezpečnostního výboru. Ostatní poslanci z ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL se hlasování zdrželi, nebo hlasovali proti. Klaus ml. s Kotenem, který vzbuzuje mezi poslanci kontroverze například svými příspěvky na Facebooku, problém nemá. „SPD je normální demokratická strana,“ řekl pro deník Echo24.

Z přítomných 171 poslanců bylo pro zvolení Kotena potřeba 86 z nich. Nakonec získal 95 hlasů od poslanců z hnutí ANO, SPD, KSČM a právě Václava Klause ml. Výsledky hlasování si můžete prohlédnout zde.

„Za sebe si myslím, že se nemám zpovídat z důvodů, proč a jak hlasuji. Já jsem hlasoval skoro pro všechny navržené předsedy výborů. Nehlasoval jsem například pro paní Válkovou, protože urážela lidické ženy z minulosti. Jinak skoro pro všechny,“ uvedl Klaus mladší na dotaz serveru Echo24, proč pro Kotena zvedl ruku.

„SPD považuji za zcela normální demokratickou stranu, která má mandát v parlamentu. Hlasoval jsem i pro pana Radima Fialu a další. Mně se to kádrování a hysterie nelíbí, protože by mohly být výtky ke 196 poslancům. Co kdy řekli, dělali, jak hlasovali. Takových svatouškovských soubojů se nechci zúčastňovat,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Poslanecký klub ODS hlasování o Kotenovi předem neprojednával. „Tudíž jsme nepřijali žádné usnesení, každý člen našeho klubu se rozhodoval samostatně,“ uvedl pro Echo24 předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Jako ve většině dalších případů, hlasování nebylo závazné. Každý poslanec hlasoval podle svého uvážení,“ dodala pro Echo24 mluvčí ODS Jana Havelková.

Klaus mladší se s vedením ODS názorově rozchází i v dalších věcech. Například v pohledu na účast ODS ve vládě hnutí ANO. Deník Právo se v rozhovoru Klause mladšího zeptal, zda by byl pro vstup ODS do vlády s ANO. „I takhle se to dá interpretovat,“ odpověděl Klaus.

„Jsou tu jen dvě možnosti, buďto vznikne stabilní vláda s podporou sněmovny, která si pojede po svém, nebo to bude vachrlatější a budou vznikat koalice pro různé typy zákonů. Doufám, že budu mít možnost něco změnit ve školském výboru,“ dodal Klaus mladší pro Právo.

Kotena kritizovali lidovci, TOP 09 i STAN

Kotena v čele bezpečnostního výboru zpochybňoval třeba předseda poslanců Jan Bartošek (KDU-ČSL), který neuspěl jako jeho protikandidát. Koten na jednání výboru podle Bartoška nezodpověděl některé dotazy, například, zda by chtěl, aby Česko vystoupilo z NATO a z EU, a zda je Rusko opravdový přítel České republiky. Narážel tím na údajné Kotenovy aktivity na jeho facebookovém profilu.

Koten nemohl reagovat, směli vystupovat jen řečníci s přednostním právem. Zastal se ho však předseda poslanců SPD Radim Fiala. „Tyto argumenty, které tady teď padly, jsou naprosto směšné. Nejsou vůbec hodné toho, aby se o nich ve sněmovně hovořilo,“ řekl.

Místopředseda klubu TOP 09 František Vácha zopakoval stranické stanovisko, že Koten by měl požádat o bezpečnostní prověrku. Fiala podotkl, že SPD bude Kotenovi doporučovat, aby o prověrku požádal, ač ji dosud podle něho neměl žádný předseda bezpečnostního výboru. „Neměl ji proto, protože ji prostě nepotřeboval,“ zdůraznil.

Šéf poslanců ODS Stanjura ale namítl, že bývalý předseda výboru prověrku měl, čímž měl zřejmě na mysli Romana Váňu (ČSSD), a má ji i nynější předsedkyně branného výboru Jana Černochová (ODS). Koten ve středu serveru Aktuálně.cz řekl, že o prověrku požádá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Pro někoho jsem moc napravo, říká Klaus mladší. Pražská ODS ho do vedení nezvolila

Bezpečnostní výbor vede Koten z SPD. Požádá o bezpečnostní prověrku

Poslanci volí předsedy výborů. Obranu povede Černochová, Benda ústavně-právní