Pro někoho jsem moc napravo, říká Klaus mladší. Pražská ODS ho do vedení nezvolila

Nové vedení pražské ODS

Pro někoho jsem moc napravo, říká Klaus mladší. Pražská ODS ho do vedení nezvolilaROZHOVOR
Václav Klaus ml. Foto:

FOTO: ODS

Domov

Karolína Vaverková

Poslance Václava Klause ml. pražská ODS nezvolila do funkce prvního místopředsedy. Naopak poslanci jej dnes zvolili předsedou školského výboru. „Pro někoho jsem moc napravo. Jsou i mocenské důvody, že se někteří trošičku bojí, abych nerozbořil nějaké dlouhá léta budované vztahy,“ uvedl Klaus ml. pro Echo24 a vyloučil, že by nyní kandidoval na nějakou celostátní funkci v ODS.

Pražský sněm vás včera nezvolil prvním místopředsedou. Jak to hodnotíte?

Já si obecně myslím, že politické strany mají do vyšších funkcí generovat lidi, kteří se nebojí voličů a případně je dokážou získat a jejich názory každý zná. To byla moje motivace kandidovat, abych vůli voličů přetavil do stranické struktury, nikterak vysoké. Pražská ODS to 55procentní většinou odmítla a zvolila pana Zajace. To je celá interpretace, která se k tomu dá říct.

Máte pro své nezvolení nějaké osobní vysvětlení?

Člověk má hledat chybu u sebe. Tak jsem měl mít lepší projev a třeba by se hlasy přetočily. Druhá věc je, že pražská ODS už má asi osm let takovou jasnou většinu několika oblastí, která většinou volby vyhraje.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jste zklamaný?

Jistě je lepší být mladý, krásný, vysoký a šťastný, než opačně. Stejně tak je lepší vyhrát, než prohrát. Ale můžete to interpretovat tak, že zhruba 45 procent pražské ODS mě podpořilo. Porážka to je, doufal jsem, že to dopadne opačně. Ale jak říkám, člověk chybu musí hledat na konci svého ramene, být tedy přesvědčivější, možná v něčem taktičtější. Je to i o mojí vůli.

Proč jste nekandidoval na předsedu, ale na prvního místopředsedu?

Chci se hodně věnovat práci ve sněmovně a předseda bude mít spoustu práce. Třeba s komunálními volbami. Navíc s panem Portlíkem (nově zvoleným předsedou pražské ODS – pozn. red.) mám dlouhodobě dobré vztahy a nechtěl jsem kandidovat proti němu.

Jak vidíte své budoucí působení v ODS?

Musím tu informaci nějak vstřebat, ale já jsem se nešel do politiky živit. Šel jsem do ní s cílem doručit něco učitelům a ředitelům, kteří mi věřili. Ti mi čím dál víc naznačovali, že moje názory jim mluví z duše, budu se tedy snažit jim něco doručit. Z hlediska ODS takto: bytostně si přeji, aby ODS neskončila jako některé strany, TOP 09 například. Taková středová, rozplizlá, proevropská, mimo hlavní směr. Budu se krok za krokem snažit, aby tomu tak nebylo. Ale nedostal jsem podporu v Praze, v domovském regionu. Vylučuji, že bych kandidoval na nějaké celostátní funkce. Na funkce se netřesu.

Řekli vám kolegové, proč pro vás ruku nezvedli?

Jak jsem říkal, tam funguje dlouholetá koalice některých oblastí, ty měly svého kandidáta. Konkrétní výtky na mě nezazněly a ani já jsem nikomu nic nevytýkal. Je jasné, kdo mě nevolil a kdo asi ano. Často je to z ideových důvodů. Pro někoho jsem moc napravo. Jsou i mocenské důvody, že se někteří trošičku bojí, abych nerozbořil nějaké dlouhá léta budované vztahy.

Oni se vás bojí?

Mohlo to hrát svou roli. Ale ne mě osobně, ale toho, že bych třeba bořil ty vztahy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Pražská ODS má nové vedení. Předsedou je Portlík, Klaus ml. neuspěl