1 Proces s lodním kapitánem

Smrt z nedbalosti? V Německu začal soud s českým lodním kapitánem

, NOVÉ

Témata: , , ,

V severoněmeckém Hamburku začal soudní proces s českým lodním kapitánem, který podle obžaloby způsobil z nedbalosti smrt člověka. Tlačná sestava, kterou 46letý Čech na podzim 2016 řídil, narazila do sportovní lodi. Její kapitán srážku nepřežil, informovala agentura DPA.

Sto metrů dlouhá tlačná sestava, což je spojení plavidel, z nichž aspoň jedno je umístěno před lodí s pohonem, narazila večer 3. listopadu 2016 do sportovní lodi a potopila ji pod vodu. Padesátiletého muže se z lodi podařilo posádce tlačné sestavy zachránit, jeho o tři roky starší kolega ale nehodu nepřežil.

Český kapitán je obžalován ze zabití z nedbalosti, ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení lodní dopravy. Podle agentury DPA Čech přiznal podíl na nehodě. „Cítím se jako účastník kolektivní srážky,“ uvedl s tím, že nebezpečí střetu až do poslední chvíle nebylo předvídatelné.

Sportovní loď, která stejně jako jím řízená tlačná sestava jela proti proudu Labe, kapitán podle svých slov viděl a na radaru ji celou dobu také sledoval. Od lodi si prý držel odstup. Náhle ovšem loď zmizela, načež kapitán podle svých slov okamžitě snížil rychlost. Pak už to ale jednou či dvakrát „zarachotilo“, řekl Čech podle DPA u soudu.

Muž, kterého se podařilo z potopené sportovní lodi zachránit, přiznal, že nebyla v nejlepším technickém stavu. Zpočátku podle něj dvojice navigovala pomocí mobilního telefonu, následně s autoatlasem. Orientovala se přitom podle pouličních lamp na břehu. Zatímco svědek podle svých slov vypil tři piva, jeho kolega, který byl u kormidla, podle něj nic nepil. Tělo muže, který při nehodě utonul, se podle agentury DPA našlo až po téměř roce na místě po proudu řeky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Polsko chce vyšetřovat sedm soudců a žalobců za činy za komunismu

Pomůžu vám ke zbraním, řekl šéf pražských muslimů. Ti se od něj distancovali

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.