Babiš chválí Šlachtu: Dělá to dobře. On mi jako nevadí

BABIŠOVY MYŠLENKY

Babiš chválí Šlachtu: Dělá to dobře. On mi jako nevadí
Andrej Babiš zaútočil v rámci své kampaně na celou opozici. Foto: Hnutí ANO
Domov

Echo24

Se sílící předvolební kampaní přitvrzuje premiér Andrej Babiš (ANO) a stále ostřeji útočí na opozici, především na Piráty, kteří jsou spolu s koaličními Starosty jeho hlavním soupeřem. Nově se však také naopak pochvalně vyjádřil o hnutí Přísaha a jeho vůdčí osobnosti Robertu Šlachtovi, který by se podle průzkumů nyní i mohl dostat do sněmovny. Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) to podle premiéra „dělá dobře“, má dobré fotky a je to pohledný muž, tvrdí Babiš. Odpovědi na to, zda by byl ochotný vstoupit po volbách s Přísahou do vlády, se ale vyhýbá.

Babiš opětovně nazval Piráty aktivisty a „největším ohrožením země“, kteří podle něj rozvrátí tuto zemi, vyjádřil se v rozhovoru na CNN Prima News.Vyloučil také, že by s Piráty případně vstoupil do vládní koalice, kdy by k takové situaci mělo dojít. Podle premiéra strana usiluje o zavedení například „multifunkčních rodin“.

Minulý týden při jednání o nedůvěře vládě Babiš obvinil šéfa Pirátů Ivana Bartoše, že chce zavést do Česka muslimy a udělat z České republiky nějaký „ekofanatický multikulturní Pirátostan“. „Nechceme! My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi! My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament. Nějací zelení fanatici, se kterými se Piráti spojili,“ téměř křičel Babiš před poslanci. „Já jsem svrchovaný premiér této země a nikdo ze zahraničí nám tady do toho nebude kecat,“ opřel se Babiš do údajných spojenectví Pirátů a dalších opozičních stran s Bruselem.

Dvě předvolební koalice Spolu a Piráti s hnutím STAN podle Babiše pokusem o vyslovení nedůvěry nechtěli skutečně svrhnout jeho vládu. „Kdyby to chtěli, tak zavolají komunistům, aby je podpořili. Ale oni chtěli jen předvolební mítink a já jsem si to užil, měl jsem skvělý projev. Oni teď mají dva měsíce prázdnin, zatímco já budu makat, budu očkovat. Já se volbami vůbec nezabývám, já řeším očkování,“ prohlásil Babiš, který přitom už dlouhodobě posiluje svou kampaň a snaží se nahnat hlasy hlavně od důchodců, kteří tvoří jeho hlavní voličkou skupinu.

Babiš také opět vytáhl své oblíbené tvrzení o tom, že do politiky šel, aby zastavil korupci. Prý se nechtěl stát ani ministrem financí, kterým byl za vlády Bohuslava Sobotky. „Nakonec jsem se rozhodl, a správně. Mám něco za sebou a něco jsem v životě vybudoval. A ne málo. Do politiky jsem šel zkušený. Ale řídit ministerstvo financí a stát je něco úplně jiného. Ti, kteří chtějí být premiérem, tak vůbec netuší, o co jde,“ řekl Babiš.

„Moje rodina pořád chce, abych v politice skončil. Největší podpásovky jsou, když někdo útočí na vaší rodinu,“ řekl Babiš a připomněl kauzu, kdy policie na konci ledna uvedla, že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Jeho manželka o tom prý nevěděla a on ji raději poslal do zahraničí. „Ale byl z toho skandál. Babišová je v Dubaji,“ řekl k tomu Babiš.

Lidé by prý Babiše měli volit, protože vědí, jaký je. „Myslíme, že si zasloužíme vyhrát volby. Potřebujeme lidem připomenout: Volte nás, Babiše znáte, víte, jaký je,“ řekl. „Chci zkrátka lidi za čtyři měsíce přesvědčit, že nejlepší je kontinuita hnutí ANO. Je to čitelné,“ pokračoval Babiš a uvedl, co všechno podle něj jeho vláda zvládla. O tom, jaké všechny sliby Babiš nenaplnil a jak naopak vysál svou politikou státní rozpočet, jsme psali zde.

„Já jako politik jsem neměl nikdy žádnou kauzu, mám čistý štít,“ tvrdí Babiš s tím, že kauza Čapí hnízdo je stará věc a byla vymyšlena na objednávku. Policie přitom minulý týden opět navrhla obžalovat premiéra a jeho někdejší spolupracovnici Janu Mayerovou v kauze padesátimilionové dotace Čapí hnízdo. Policista Pavel Nevtípil tak definitivně uzavřel vyšetřování kauzy. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Neustále je prý proti němu vedena poškozující kampaň. „Proti mně je neustále štvavá kampaň. Například ta pekárna. Já jdu v Lysé nad Labem a moje asistentka říká jé, tam je skvělá pekárna, koupíme si tam nějakou buchtu. A začnou útočit hned na tu pekárnu, jak je možné, že mě obsloužili. Ale já tam byl jen jako zákazník,“ hovořil Babiš o křivdě. Více jsme o kauze psali zde.

„Dělá to dobře, má kontakty, ale není to moje béčko“

Poměrně obsáhleji se Babiš vyjádřil také o Robertu Šlachtovi a jeho hnutí Přísaha, s kterým vstupuje do podzimních parlamentních voleb. Z jeho slov vyplývá, že mu osoba bývalého šéfa ÚOOZ imponuje. „Pan Šlachta dělá přesně to, co jsem dělal v roce 2013, úplně přes kopírák. Není to ale žádné moje béčka. Dělá to dobře, je to pohledný muž, chodí, má kontakty, má i dobré fotky. Je to přesně hnutí ANO v roce 2013, přesně takhle jsem to dělal, on to dělá dobře. On má kontaktní kampaň a má to samozřejmě jednoduché,“ uvedl Babiš

„Robert Šlachta má antikorupční étos. Akorát že na nás nemá co kritizovat. Já jsem za Šlachtou stál, když ho Chovanec popravil. Já jsem za něj bojoval. On mi jako nevadí. Leccos se o tom jeho hnutí povídá, já nevím kdo za tím stojí nebo nestojí Ale ten zásah policejní v roce 2013 byl teatrální, nemuseli se vlamovat paní Nagyové do bytu, mohli si ji pozvat normálně. Já pana Šlachtu neznám, my se známe jen z nějakých kauz,“ řekl Babiš.

Pozadí hnutí Přísaha či jeho financování nechtěl Babiš komentovat. „Já občas čtu něco na Twitteru, ale nevím. Mně je to jedno,“ vyjádřil se.

O Šlachtově Přísaze se začíná čím dál tím častěji mluvit jako o černém koni říjnových voleb. Ještě před pár týdny figurovala na úrovni Trikolóry se Svobodnými nebo Zelených, průzkumy jí přisuzovaly dvě až tři procenta. Nyní je na hranici vstupu do sněmovny. Mnozí mají za to, že Šlachtův nástup přišel v ideální době. „Se svým spolkem a osobním příběhem se trefuje do atmosféry ve společnosti nedůvěry. Šlachta se nabízí jako nová alternativa těm, kdo už nevěří nikomu a ničemu. A těch je podle řady průzkumů v Česku po roce Babišova chaotického boje s čínským koronavirem dost,“ psala kupříkladu nedávno analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová.